Danes stavkajo delavke in delavci javne RTV Slovenija! Zahteve stavkajočih se nanašajo na delovanje javnega zavoda RTV SLO, v manjšem delu pa tudi na izboljšanje ekonomskega položaja zaposlenih, predvsem v najnižjih plačnih razredih. Čeprav je stavka predvsem odziv na mrcvarjenje s strani stranke SDS, je – upajmo – morda tudi priložnost, da se na RTV začnejo odvijati procesi, ki bodo javni medij pripeljali bližje interesom javnosti.
Katere so osnovne zahteve stavke?
- Novinarska, uredniška in institucionalna avtonomija;
- Umik škodljivih sklepov programskega sveta;
- Dvig najnižjih plač;
- Plačilo stavke;
- Odstop vodilnih kadrov, v kolikor do 30.5. ne bo dosežen sporazum o razreševanju navedenih stavkovnih zahtev.
Delavska aktivacija in upor, če ravno zakasnela, sta gotovo korak v pravo smer. Nedavno obdobje je pokazalo, da so druge, blažje in lažje oblike nasprotovanja avtoritarnim praksam, nezadostne. Stavka odpira možnosti za širšo aktivacijo kolektiva, za pridobivanje prepotrebnih izkušenj v delavskem boju in večjo vključenost vseh medijskih delavcev v sindikalne aktivnosti na RTV SLO.
Mnoge od sindikalnih zahtev niso specifične zgolj za javni medijski servis. Medijski delavci in delavke v zasebnih časopisnih, internetnih, radijskih in televizijskih hišah, so pod neposrednim pritiskom kapitala.
Ta vse bolj zaostruje delovni proces, uredniško politiko prilagaja privatnim interesom lastnikov, viša tempo dela in aktivno deluje v smeri onemogočanja svobodnega sindikalnega združevanja ter delovanja. Vse to vpliva tudi na kvaliteto dela, prinaša copy-paste novinarstvo, vse bolj reducirano na povzemanje (piar) informacij, ki nastajajo v političnih in gospodarskih centrih moči.
Današnja stavka na RTV SLO je torej pomemben korak tudi v delavskem organiziranju in boju vseh medijskih delavk ter delavcev, ne glede na mesto zaposlitve. Prav tako kaže na to, da se sindikalnemu boju ni treba ujeti v past ozkih plačnih in drugih ekonomskih zahtev, ampak lahko pogumno zahteva drugačno vodenje ali delovanje podjetij, organizacij in zavodov, kjer so stavkajoči zaposleni.
Stavkajočim na RTV SLO tako ne želimo le avtonomije od strankarskega podrejanja in neodvisnosti od vlade, temveč predvsem neodvisnost od kapitala in kapitalističnih ideologij. Ravno takrat, ko naj bi gledali, brali in poslušali najbolj objektivno ter zdravorazumsko novinarstvo, pogosto poslušamo neoliberalne ali imperialistične floskule, ki prihajajo s tujih tiskovnih agencij, od takšnih ali drugačnih strokovnjakov ali pa zrastejo v glavah urednikov in voditeljev. V tem primeru novinarski “psi čuvaji demokracije” postanejo psi čuvaji kapitala.
Ob vseh zgoraj navedenih zahtevah, bi bilo treba torej dodati še eno. Javna radiotelevizija naj služi družbenim potrebam in ne privatnim interesom, kakršnekoli barve in okusa so že!
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega