ZAKAJ ODLOČITEV GLEDE ROJSTVA OTROK ŠE VEDNO NI SVOBODNA

Avtor fotografij je Peter Žiberna.

Nasprotniki legalizacije splava tudi letos organizirajo takoimenovane Pohode za življenje. Letos kar tri, v Kopru, Mariboru in Ljubljani. Istočasno društvo Iskra in Socialistrski bralni krožek organizirata protishode Za avtonomijo naših teles. Koprski protest je potekal prejšnjo soboto, mariborski bo to soboto, 28.9. ob 9:30, na Glavnem trgu, ljubljanski pa 5.10. ob 9:30 na Miklošičevem trgu. 

Patriarhalizacija družbe, ki jo glasno pozdravljajo in želijo pospešiti nasprotniki splava, pomeni nazadovanje in ima škodljive posledice za vse ženske. Omejevanje pravice do splava dokazano poveča število žensk, ki so primorane opraviti poseg v nevarnih okoliščinah, ne zmanjša pa števila opravljenih splavov. A kljub shodom legalnost splava v Sloveniji uživa visoko podporo javnosti (80%) in ni pod vprašajem. Kar pa še zdaleč ne pomeni, da ni razloga za protest. 

V Sloveniji je trenutno zaradi privatizacije in zanemarjanja javnega zdravstva kar 230 000 žensk brez izbrane ginekologinje. V naslednjih letih se pričakuje podvojitev tega števila zaradi upokojevanj. Mnoge se tako morajo že danes, če potrebujejo ginekološko obravnavo, voziti v druge dele Slovenije ali pa se obrniti k zasebniku. Številne nimajo na voljo strokovno usposobljene osebe, s katero bi se lahko posvetovale glede tako osnovne stvari kot je kontracepcija ali pa načrtovanje družine. Dostopnost kontracepcije je že tako ali tako vprašljiva (kondomi so npr. še vedno plačljivi), ženske pa si moramo kupovati tudi vse vrste menstrualnih pripomočkov. To se dogaja zdaj, pod liberalno vlado, ki načelno nima zadržkov glede legalnosti splava ali pa žensk na vodilnih položajih. 

Zgolj ker je pravica do svobodnega odločanja za rojstvo otrok zapisana v buržoazno ustavo, ne pomeni da je odločanje dejansko svobodno. Liberalna ustava dovoljuje splav tako ženskam iz delovnih družin, ki se komaj preživljajo, kot tudi (malo)meščanskim karieristkam, ki bi jim otrok predstavljal oviro v konkuriranju moškim. Velik del, predvsem mlajših delavskih žensk, se za splav odloča zaradi slabe ekonomske situacije, slabega položaja na trgu dela in prekarnih zaposlitev, nedostopnosti stanovanj in previsokih stroškov vrtcev. Buržoazne ženske na drugi strani lažje dostopajo do zasebnih vrtcev in varušk ter imajo na splošno večjo materialno varnost, kar jim omogoča svobodno odločitev za rojstvo otroka, ki delavskim ženskam pogosto ni na voljo. 

Ženske smo zaradi sposobnosti rojevanja v primerjavi z moškimi manj konkurenčne na trgu delovne sile. V praksi to pomeni, da v rodni dobi težje dobimo stabilno in dobro plačano zaposlitev in smo v večji meri podvržene prekarnosti. Od nas se pričakuje reproduciranje nove delovne sile in skrb zanjo.

Nazadnjaške predstave o vlogi žensk v družbi, ki slavijo žensko kot mater, gospodinjo in ženo gredo z roko v roki s kapitalizmom. Cilj kapitala je ustvarjanje dobička na račun izkoriščanja, zato je zanj priročno, če ženski odvzame družbene vloge in možnost, da bi oblikovala lastne družbene okoliščine. Z dvojnim izkoriščanjem, na delovnem mestu in v družini, si zagotovi poslušno delavko. Zato ne preseneča poročilo Mednarodne konfederacije sindikatov, ki ugotavlja, da lastniki korporacij finančno podpirajo konservativne stranke in gibanja, ki si prizadevajo za ohranjanje in utrjevanje patriarhalnega družbenega reda. 

Desničarska gibanja, kot je Pohod za življenje, imajo izvajalce svoje politike tudi v aktualni liberalni vladi. Ta s klanjanjem zdravniškemu lobiju in zanemarjanju javnega zdravstva veliko bolj škoduje dostopnosti splava in spodkopavanju ženske emancipacije kot teh nekaj desnih pohodnikov.  

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega