Evropska poslanka Clare Daly ponovno z dobrim nastopom v Evropskem parlamentu o politikah zaposlovanja, zakonodaji o delavskih standardih, ki naj velja za vsa območja, kjer delujejo evropska podjetja, ne zgolj v Evropski uniji.
“Smernice za politike zaposlovanja držav članic so zelo pomembne, zato sem glasovala za to poročilo. Vendar pa takšne politike niso potrebne le v Evropi, temveč v vseh delih sveta, kjer delujejo podjetja EU. Prejšnji teden sem imela čast srečati dva voditelja domorodnih ljudstev iz Kolumbije, žrtev irskega in EU podjetja Smurfit-Kappa, ki je zadnjih 50 let delovalo na območju Cauce. To podjetje je obtoženo popolne opustitve dolžne skrbnosti pri pridobivanju zemljišč, okoljske škode, od bora do evkaliptusa, monokulture na zemljišču, za katerega je bilo v okviru mirovnega procesa dogovorjeno, da bo predano domorodcem, kršitev človekovih pravic, popolnega kršenja pravic delavcev, izplačevanja manj od minimalne plače, uporabe podizvajalcev, … delavci si morajo orodje priskrbeti sami in so brez zavarovanja, če pri tem zelo nevarnem delu izgubijo okončino ali roko. To, da to podjetje še naprej nekaznovano posluje v Kolumbiji, je popolna sramota za Irsko in EU, in to je v posmeh standardom, ki jih uvajamo. Če želimo izenačiti pogoje igre, moramo zagotoviti, da delavske politike držav članic delujejo povsod.”
Clarinemu govoru lahko dodamo, da je sistem izkoriščanja delavstva takšen namenoma in da z argumentiranim prepričevanjem ter izboljševanjem evropskih politik, sistema izkoriščanja in imperialističnega odnosa med centrom in periferijo globalnega kapitalizma, ne bomo odpravili. Zato, da lahko kapital v centralnih državah (S. Amerika, Evropa, Japonska, Avstralija) kuje svoje visoke profite, na drugi strani oceana, Sredozemskega morja in ograj milijone ljudi dela v nečloveških razmerah.
Nasilno, s prevarami in z lažnimi obljubami so jim bila skozi stoletja odvzeta zemlja, samouprava in proizvodna sredstva. Za poglobitev v vprašanja globalnega kapitalizma, delovanja mednarodnih korporacij in mednarodnih organizacij, priporočamo dve knjigi slovenskih avtoric in avtorjev, in sicer:
Verige globalnega kapitalizma (2019), urednic Maje Breznik in Ane Podvršič
https://zalozba-sophia.si/…/verige-globalnega-kapitalizma
ter
Za 100 evrov na mesec: proizvodni sistem globalnega kapitalizma, Vasje Badaliča
https://plus.cobiss.net/cobiss/si/en/bib/249362176
Javite se v komentarju, če ste katero izmed njih že prebrali in vam je kak del ostal v spominu.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega