Ponoči je po dolgi bolezni umrl eden najbolj vplivnih, predanih in občudovanih ameriških marksističnih piscev in delavskih aktivistov. Mike Davis je bil organski intelektualec, samouk z neverjetno globokim znanjem, ki nikoli ni postal odtujeni akademik (priložnosti je imel veliko), temveč je vedno ostajal vpet v delavska gibanja in boje. Na Univerzo v Kaliforniji se je vpisal že kot odrasel človek, po tem ko je pred tem štiri leta delal kot voznik težkega šleperja. Za študij se je odločil, ker ga je ob živce spravljal manjko politične strategije med organiziranim delavstvom; kaplja čez rob je bila, ko je njegov sindikat kljub njegovemu nasprotovanju in vztrajanju na pomenu strateškega pristopa in političnega dela za obračun z vodjo stavkokazov najel plačanega morilca.
Kot pisec je zaslovel s svojo knjigo City of Quartz, socialno zgodovino Los Angelesa, ki je zgodbo mesta panoramsko popisala kot preplet gangov, policijskega nasilja, bogataških ograjenih sosesk, latino proletariata in getov. Ko so leta 1992 po policijskem umoru Rodneya Kinga v L.A.ju izbruhnili protesti, je knjiga postala najboljši vodič za razumevanje rasnih, razrednih in geografksih neenakosti v spolirani Kaliforniji.
Z vsako od naslednjih del je dokazoval svoje neverjetno znanje in se uveljavil kot najbolj berljiv (in najmnaj prepotenten) marksistični avtor. V Late Victorian Holocausts je pokazal povezavo med podnebnimi ciklusi, politično ekonomijo, lakotami in vpeljavo kapitalizma na »svetovnem Jugu«. V »The Monster at Our Door« je na primeru ptičje gripe analiziral kako kapitalistični imperativi v živilski industriji neizbežno prinašajo vedno nove mutacije virusov, kar se je izkazalo za preroško ob izbruhu Covida-19. V Planetu slumov (2009, Založba /*cf.) je popisal globalno proletarizacijo in širitev slumov. Z Budovim vozom (2009, Zavod Maska) je raziskal zgodovino avtomobila bombe kot političnega sredstva. Njegova zadnja knjiga »Set the Night on Fire: L.A. in the Sixties« je zgodovina družbenih gibanj v Los Angelesu v 60ih, vse do zadnjega pa je bil tudi eden najbolj prodornih analitikov rasizma v ZDA, Trumpovih politik in družbeno-političnih dimenzij pandemije Covida-19.
Umrl je eden največjih, ki se hkrati nikoli ni imel za nekaj več. Berimo ga in hodimo v njegovih stopinjah. Slava mu!
“Kar nas na koncu koncev žene je ljubezen, ki jo čutimo drug do drugega in naše nepristajanje na povešanje glav, na sprejemanje usod(b)e, pa naj se ta zdi še tako (vse)mogočna. To je tisto, kar moramo običajni ljudje storiti. Moramo ljubiti drug drugega. Moramo braniti drug drugega. Moramo se boriti.” Mike Davis (1946 – 2022)
https://www.thenation.com/…/culture/mike-davis-obituary/
https://www.counterfire.org/…/23564-mike-davis-1946…
http://linguafranca.mirror.theinfo.org/9709/davis.html
https://www.versobooks.com/authors/61-mike-davis
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega