Poročilo o t.i. “production gap” kaže, kakšna je realnost svetovnega kapitalizma na predvečer podnebnega zloma. Države za leto 2030 načrtujejo več kot dvakratno količino proizvodnje fosilnih goriv, kot bi bila potrebna, da bi bila skladna za omejitvijo globalnega segrevanja na 1,5°C.
Poročilo je pripravil Program ZN za okolje (UNEP) v sodelovanju z nekaterimi raziskovalnimi centri in inštituti. Prvo poročilo o razkoraku med načrtovano in okoljsko pričakovano produkcijo fosilnih goriv je bilo pripravljeno leta 2019. V dveh letih ni prišlo do večjih sprememb prognoz na področju planiranja proizvodnje.
Iz poročila med drugim izvemo, da so od začetka pandemije COVID-19 najbolj razvite države (skupina G20) namenile več denarja za produkcijo fosilnih goriv kot za obnovljive vire energije. To je sicer predvsem posledica obsežnih javnih investicij, s katerimi države pomagajo kapitalu v času pandemije.
Številke so zgovorne in nosijo jasno sporočilo. Boj za ohranitev našega planeta, boj proti podnebni in okoljski krizi je boj za ekosocializem.
Ne ozaveščanje, ne zaupanje znanosti, ne prepričevanje političnih zastopnikov kapitala: ukrepamo lahko le s politično akcijo, s soočenjem in prevzemom (ter zrušitvijo) državnih aparatov ter odpravo kapitalističnega reda, ki nas brez slabe vesti pelje v počasno pogubo.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega