To nedeljo ob 10, se bo v Ljubljani, v dvorani Tabor, odvil ustanovni kongres sindikata ZASUK. Gre za sindikat, ki združuje delavke in delavce v kulturno-ustvarjalnem sektorju, ki večinoma delujejo kot zunanji izvajalci javnih zavodov, nevladnih organizacij in podjetij ter jih povezujeta socialna in finančna negotovost.
O prekarnih delovnih pogojih v kulturi – in drugih preprekah za organiziranje ter dobrih praksah iz tujine – smo že pisali (https://bit.ly/3E60Q9h).
“Delavke in delavci v kulturi so razdrobljeni po različnih delovnih mestih – za razliko od recimo delavstva v tovarni ali pisarni, ki že zaradi vsakodnevnega srečevanja na istem delovnem mestu čuti večjo medsebojno solidarnost – in priložnostnih projektih. Projektna logika je hkrati tista, ki med njih vnaša razdor, saj jim narekuje, da druge delavce vidijo kot konkurenco.
Drobi jih tudi sama narava dela, saj občasno delajo za različne zavode, društva, … skratka, naročnike. Finančno so večinoma v precej slabem položaju, večina nima neplačnih nadomestil (bolniška), zato delajo v večjem strahu in stresu, ki jih poganja v stalno iskanje dela oz. angažmaja, tudi pod slabimi pogoji. Kulturno delavstvo je močno segmentirano, glavna delitev pa je vzpostavljena med zaposlenimi v javnih institucijah in tistimi, ki delajo v t.i. neodvisnem sektorju.”
Prav zato, ker prekarni delovni pogoji med delavke in delavce v kulturi že sami po sebi vnašajo razdor, je še toliko bolj izjemno, da so ga uspeli preseči in se organizirati. Ob tem pa je pomembno, da jih pri njihovih prizadevanjih kar čim bolj podpremo tudi od zunaj. Zato razširite glas o sindikatu med vse vaše kolegice in kolege, prijateljice in prijatelje ter tovarišice in tovariše, ki delajo v kulturi in jih tudi povabite na nedeljski ustanovni kongres (https://bit.ly/3CnJMdi).
Več informacij o samem sindikatu, je dostopnih tudi na njihovi facebook strani (https://bit.ly/3ftL5P1), kjer so delavke in delavci med drugim opredelili razloge zakaj se jim velja pridružiti (https://bit.ly/3LU0xzY).
Naj bo to začetek zgodbe, ki pokaže, da je delavstvo zmožno preseči razlike, ki mu jih vsiljuje kapital, in se povezati ne samo na ravni delovnega mesta ali panoge, ampak celotne družbe.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega