»NOVA VLADA, NOVI DAVKI«

Delimo oddajo Radia študent z istoimenskim naslovom, ki analizira novo davčno reformo trenutne vlade. V prevladujočem medijskem prostoru se iz tega naslova odpirajo predvsem vprašanja glede zvišanja neto plač (ob tem da bi bruto plače naj ostale enake):

»Iz elementov davčne reforme, ki jih je koalicijskim partnericam predstavil finančni minister Klemen Boštjančič, odgovora na to vprašanje zaenkrat ni mogoče podati. Davčne spremembe naj bi se nanašale na poenostavitev sistema obdavčitve, premik k obdavčitvi po ekonomski moči posameznika in progresivno obdavčitev premoženja, zlasti nepremičnin. Po besedah Boštjančiča želijo z reformo davčnega sistema odgovoriti na naraščajoče potrebe družbe, ki niso več kompatibilne z davčnim sistemom.«

Katere družbene potrebe niso kompatibilne z obstoječim davčnim sistemom sicer ni opredeljeno, je pa znano, da davčna politika trenutne vlade gre v prvi vrsti na roko interesom kapitala:

»Kljub temu, da je predsednik vlade Robert Golob o znižanju davka na plače govoril kot o vrednoti razvitih držav, sociolog Marko Kržan izpostavi, da gre pri tem v prvi vrsti za še en poskus reformiranja davčnega sistema, ki precej spominja na neoliberalne poskuse vseh nekdanjih slovenskih vlad.«

Vlada govori o temeljiti davčni reformi, s katero bi se namesto olajšav ustvarila nova plačna lestvica:

»V prvi plačni razred naj bi po novem spadali tisti, ki zaslužijo tako malo, da so po trenutnem sistemu upravičeni do polne splošne davčne olajšave. Ko govorimo o najrevnejših, gre pravzaprav le za spremembo terminologije. Sociolog Marko Kržan pojasni, zakaj za najrevnejše napovedane spremembe ne bodo imele nobenega vpliva.«

Na eni strani bomo imeli dodatne obdavčitve na hrano in ostale življenjske potrebščine, malico, nadomestilo za prevoz na delo, socialne transferje, itd. Dohodki od kapitala bodo po drugi strani ostali nedotaknjeni – ti še naprej ostajajo obdavčeni po enotni davčni stopnji. Vlada govori o pravičnejšem davčnem sistemu, a očitno ne na račun kapitala.

Vabljeni k poslušanju in branju celotnega prispevka na povezavi http://bit.ly/3YW7up2.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega