Objavljamo utrinke včerajšnjega shoda za Palestino, ki je potekal na mariborskem Glavnem trgu in ulicah. Protestniki so od oblasti v Republiki Sloveniji zahtevali, da se:
- aktivno zavzame za takojšnjo prekinitev izraelske invazije na Gazo in zaustavitev genocida nad tamkajšnim prebivalstvom,
- prizna Palestino kot samostojno državo,
- uvede sankcije proti izraelskemu apardheidovskemu režimu.
Direktorica Pekarne Magdalenske mreže, Urška Breznik, je v govoru poudarila, da Izrael izvaja etnično čiščenje na okupiranih palestinskih ozemljih s podpor večine zahodnih vlad. Izpostavila je, da so palestinski sindikati pozvali delavce po vsem svetu, da se jim pridružijo v njihovi zahtevi po zaprtju delov orožarske industrije, ki so vključeni v pošiljanje orožja Izraelu:
“Po zgledu preteklih delavskih bojev, ki so preprečili pošiljanje orožja v Čile med državnim udarom Augusta Pinocheta in v Južno Afriko med apartheidom, je mreža britanskih sindikalistov “Delavci za svobodno Palestino”, ki delujejo v večjih britanskih sindikatih, v zadnjih dneh blokirala promet v in iz tovarne orožja podjetja BAE Systems v Rochestru v Angliji. Iz te tovarne odhaja stalen tok sestavnih delov za vojaška letala, ki jih izraelske okupacijske sile uporabljajo v Gazi. Ta tovarna orožja pa je le ena izmed mnogih, katerih lastnike je potrebno obsoditi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu.”
Na shodu je bil prebran tudi govor palestinskega študenta Amida Faliha, ki smo ga v Rdeči pesi gostili v našem podcastu “GLAS IZ PALESTINE: “NOČEMO STATUSA QUO, AMPAK SVOBODNO PALESTINO!” : https://bit.ly/3Q8xjjw. Svoj govor je prebral tudi Fawzi Abder Rahim, Palestinec, ki živi v Sloveniji in je kot 3-letni otrok leta 1945 občutil prvo nakbo. Izraelci so takrat njega in njegovo družino izgnali iz vasi Beit Jeez.
Ana Lah je v govoru ekosocialistične iniciative KLAS izpostavila: “Ne glede na to, koliko točk mednarodnega prava je Izrael z vzpostavitvijo režima apartheida požrl, se razmere v Palestini niso spremenile. Jasno je, da se mednarodno pravo izvršuje selektivno, pri čemer vedno prioritizira interese kapitala. Mi, delovni ljudje v Sloveniji in po svetu imamo dovolj!
Za genocid v Gazi in režim apartheida niso krivi judje, kristjani ali muslimani. Gre za spopad med zatiralci in zatiranimi. Med kolonizatorji in koloniziranimi. Solidarno s Palestinci v Gazi, na Zahodnem bregu in vsemi žrtvami imperializma!”
Maja Šnuderl iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost je izpostavila pomen podpore okoljskih aktivistov: dolžnost podnebnih aktivistov je, da izrazimo solidarnost s Palestinci, ki plačujejo največjo ceno neokolonialnih podnebnih rešitev in obsodimo napade Izraela in njegovo imperialistično politiko, ki jo podpirajo države kapitalističnega zahoda.”
Protestni shodi in stavke, ki jih organizirajo delovni ljudje po svetu, izkazujejo upor proti izraelskemu apartheidu, imperialistični politiki zahodnih velesil na Bližnjem vzhodu, Afriki in Aziji in medijskem enoumju, ki v grobem povzema mnenje prevladujoče politike. Dokler bodo evropski voditelji govorili o tem, da ima Izrael pravico do lastne obrambe in dopuščali genocid in apartheidni sistem, bomo mi protestirali! Za osvoboditev Palestincev in vseh zatiranih delovnih ljudi po svetu.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega