“Sem Aaron Bushnell. Sem aktivni pripadnik ameriških letalskih sil in ne mislim več sodelovati v tem genocidu. Storil bom ekstremno dejanje protesta, a v primerjavi s tem, kaj Palestinci doživljajo vsak dan zaradi kolonizatorjev, moje dejanje sploh ni ekstremno. Naš vladajoči razred se je odločil, da bo to normalno,” je v nedeljo, 25.2., v videu, ki ga je v živo predvajal na Twichu, dejal 25-letni Aaron Bushnell. Nato je stopil pred izraelsko ambasado v Washingtonu in se med vzklikanjem “Svoboda Palestini!” zažgal. Zaradi hudih poškodb je pozneje umrl.
Bushnell, ki je skoraj štiri leta je služil v letalski veji oboroženih sil Združenih držav Amerike, je svoje življenje žrtvoval v imenu protesta proti grozotam, ki se dogajajo v Gazi. Njegova smrt se je zgodila v času, ko administracija Joeja Bidena še naprej na vso moč oborožuje Izrael, hkrati pa diplomatsko prikriva njegove vojne zločine v Gazi ter daje veto na resolucije ZN za prekinitev ognja.
Protest se je zgodil v luči številnih drugih protestov, ki potekajo tako v ZDA kot po vsem svetu. To tudi ni prvi primer samosežiga, decembra lani se je pred izraelskim konzulatom v Atlanti v znak protesta proti genocidu v Gazi zažgala še ena protestnica. Bushnell je umrl za svobodno Palestino. Njegova smrt bi morala biti poziv k takojšnjemu ukrepanju in pogumu za nadaljevanje boja proti imperializmu.
Pogumu, kot so ga prikazali delavci v Indiji, kjer je sindikat pristaniških delavcev pozval svoje člane, naj ne oskrbujejo več ladij, ki prevažajo vojaško opremo v Palestino ali Izrael. Pozval je tudi k “takojšnji prekinitvi ognja” v vojni v Gazi (https://bit.ly/48v0sN8). Oktobra so tudi trije največji belgijski sindikati prevoznikov napovedali, da njihovi člani ne bodo več prevažali orožja v Izrael po kopnem, zraku ali morju. Kar nekaj delavk in delavcev je že prevzelo aktivno vlogo v oblikovanju svoje prihodnosti in bi morali biti zgled tudi ostalim, ki se lahko tako ali drugače organizirajo na svojem delovnem mestu in uprejo nenehnim vojnam, ki so posledica imperialističnih teženj kapitalističnih razredov po vsem svetu.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega