Koordinator Levice, Luka Mesec, je danes na novinarski konferenci sporočil, da se v stranki ne strinjajo s predlogom Janeza Janše, da se posvetovalni referendum o Zakonu o dohodnini izvede skupaj z volitvami, 24. aprila. Prav tako je povedal, da v stranki razmišljajo tudi o popolnem umiku lastne pobude za referendum (zapis ni namenjen “ustavnosti” tega vprašanja/predloga).
Gre za kapitulacijo pred organizacijami kapitala (Gospodarska zbornica Slovenije, Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji, Kljub slovenskih podjetnikov), pred nazadnjaško in anti-delavsko vlado in pred liberali in promotorji “konkurenčnega gospodarskega okolja” (beri: nižanje delavskih standardov, privatizacija svega i svačega…) v Koaliciji ustavnega loka (KUL) in pred glavnimi mainstream mediji (beri: megafoni za interese kapitala).
Gre za potezo, ki bo škodovala interesom delovnih ljudi v Sloveniji. Pušča namreč odprto pot za poslanke in poslance, da brez posledic, sprejmejo zakon, ki daje kapitalu, menedžerjem, rentnikom in ostalim razrednim zaveznikom kapitala, jemlje pa vsem delovnim ljudem. Ponudijo nam 13€ na mesec več na računu, da si bomo lahko s tem brisali rit, medtem, ko bo zdravstvo postajalo vedno bolj plačljivo, domovi za ostarele nedostopni za veliko večino starostnikov in njihovih familij, naše šole pa vedno bolj prepuščene vdoru elementov trga.
Gre za potezo, ki bo slabo vplivala na volilni doseg Levice. Znova se je namreč zamudila priložnost za prikaz tega, da je vsaj pri običajnih socialdemokratskih temah, kot davki nedvomno so, Levica bolj napreden del KUL-a. Očitno to ni. Ljudje v njih vidijo zgolj eno izmed štirih članic KUL-a in ne samostojen politični subjekt, ki bi zastopal (vsaj) socialdemokratske ideje. Poteza bo tudi oslabila, že zdaj precej nezavidljiv, položaj Levice znotraj KUL-a.
S samimi umiki nikoli ne zmagaš.
Gre za potezo, s katero se pristaja na ustaljen vzorec prevlade kulturnih bojev nad boji za mezdo, za delovne pogoje, za razporejanje finančnih sredstev družbe (kje so šele boji z resnimi razrednimi cilji). Vse te visokoleteče besede o “plebiscitnem razpoloženju”, “razgradnji demokracije” služijo prav temu.
Ob vsem burnem dogajanju v stranki Levica, delimo jutranji zapis Gregor Kašman
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega