NAJVEČJA UNIVERZITETNA STAVKA V ZGODOVINI ZDA

Na Kalifornijski univerzi (UCLA) je v teku največja stavka univerzitetnih delavk in delavcev v zgodovini Združenih držav Amerike (ZDA)! Vanjo je vključenih več kot 48.000 asistentk, mladih raziskovalcev in drugih prekariziranih akademskih delavk in delavcev. Stavka se je pričela v ponedeljek, potem ko je 96% tistih članic in članov univerzitetnih sindikatov, ki so se udeležili glasovanja, dalo svoj glas za zaustavitev dela.

Z nekaj več kot 225.000 zaposlenimi je Kalifornijska univerza največja javna izobraževalna ustanova v ZDA in hkrati največji zaposlovalec v zvezni državi Kalifornija. Kljub temu, da univerza ni v zasebni lasti, se v njenem delovanju reproducirajo enaki vzorci še dodatne deregulacije, višanja storilnosti in produktivnosti na račun zdravja delavstva in napadov na sindikalno organiziranje. Prav slednje je v kombinaciji z nedostopnostjo stanovanj, ki jih ima v lasti univerza, rastočimi cenami življenjskih potrebščin in slabimi delovnimi pogoji pripeljalo do same stavke.

Zgoraj navedeni stavkajoči v povprečju namreč namenijo 62% svoje plače za najem stanovanj, ki so v lastništvu univerze (v večini gre za garsonjere ali pa enosobna stanovanja). Že tako podplačane delavke in delavci tako vračajo dobršen del svoje mezde univerzi, ki s tem denarjem v znatni meri financira popolnoma komercialne dejavnosti. Kaplja čez rob pri tokratni odločitvi za prekinitev dela pa je bilo nespoštovanje že tako ali tako ohlapnih in v korist kapitala ter vladajočih zapisanih pravil, ki opredeljujejo pogajalski proces med sindikati in vodstvom univerze. Le-to namreč ni želelo razkriti finančnih in zaposlitvenih podatkov, brez katerih pogajanja niso bila mogoča. Po stari navadi so v vodstvu uporabili tudi druge taktike zavlačevanja pogajanj, strašenja in demonizacije zaposlenih tudi s pomočjo uslužnih prevladujočih medijev.

Delavstvo se je temu uprlo in uporabilo najmočnejše in najbolj učinkovito orožje v shrambi delovnih ljudi – stavko! Zaradi njenih ciljev, ki so širši od golih ekonomskih zahtev (tičejo se tudi stanovanjske, zdravstvene in prometne problematike zaposlenih ter ostalih), odpirajo vprašanja vezana na okoljski zlom in v fokus postavljajo dostopnost (javnega) izobraževalnega sistema, so delavci pridobili podporo pomembnega dela lokalnega prebivalstva in politično naprednih organizacij. Zgradili so fronto, ki se je za zdaj zmožna upirati organiziranim pritiskom kapitala in države ter se preko tega aktivno boriti za družbene potrebe!

O delavskih bojih čez veliko lužo smo v preteklosti že obširno poročali. Vabljeni, da si znova ali pa prvič preberete kakšnega od naših prispevkov na to temo:

https://bit.ly/3OcjRsl (VAL SINDIKALNEGA ORGANIZIRANJA V STARBUCKSU)

https://bit.ly/3OeXz9w (POGLED V ZGODOVINO: LUDLOWSKI POKOL)

https://bit.ly/3OhhGF3 (STAVKA TRGOVCEV V ZDA)

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega