Na današnji dan, 10. decembra 2006, je umrl nekdanji čilski diktator Augusto Pinochet. Njegov režim, ki je prišel na oblast po krvavem neoliberalnem državnem udaru leta 1973. V njem je bilo mučenih in usmrčenih na tisoče socialistov, delavcev in drugih nasprotnikov. Njegov nov režim so z navdušenjem podpirale oblasti v državah imperialističnega jedra.
Pinochet je bil tesen politični zaveznik in osebni prijatelj britanske konservativne premierke Margaret Thatcher. Ko je Španija konec devetdesetih poskušala izročiti Pinocheta Veliki Britaniji, da bi mu ta sodila zaradi mučenja in umorov, je laburistični notranji minister Jack Straw odločil, da se ga ne sme izročiti. Omogočili so mu celo vrnitev v Čile, kjer je bil imun pred kazenskim pregonom. Čeprav so Pinochetu leta 2004 odvzeli imuniteto in ga obtožili ugrabitev, mučenj in umorov, je leta 2006 umrl, še preden bi bil obsojen ali kaznovan.
Večina zahodnih medijev še vedno hvali Pinochetovo gospodarsko politiko. Prevzel je desno politiko ekonomista Miltona Friedmana in njegovih “Chicago Boys”, ukinil minimalno plačo, prepovedal sindikate, znižal davke za podjetja in bogate ter privatiziral državna podjetja.
V desetih letih njegove vladavine se je brezposelnost povečala s 4,3 % na 22 %, realne plače so se zmanjšale za 40 %, delež ljudi, ki živijo v revščini, pa se je podvojil na 40 %. Friedman (in ZDA) pa je Čile razglašal za gospodarski čudež.
Kljub Pinochetovemu padcu z oblasti in njegovi smrti je Čile ostal v njegovi senci z ustavo iz Pinochetovega obdobja. Po vsesplošni vstaji v Čilu v letih 2019-20 je vlada sicer pristala na odpravo ustave, vendar so bili na lanskih referendumih novi osnutki ustave zavrnjeni. Postopek ponovnega pisanja ustave je še zmeraj v teku. Pomembno je, da socialisti nikoli ne pozabimo grozot, ki so sledile Pinochetovemu državnemu udaru, prav tako pa ne smemo pozabiti, da so zanje še kako soodgovorni vladajoči razredi v državah imperialističnega centra.
FOTO: Protestnice iščejo pogrešane po Pinochetovem državnem udaru.
Povzeto po: https://workingclasshistory.com/
Preberite tudi naše druge prispevke o Čilu:
–https://rdecapesa.com/kaj-prinasa-boriceva-zmaga-v-cilu/
-https://rdecapesa.com/50-let-neoliberalni-vojaski-udar-proti-ljudski-oblasti-in-obetom-socializma-2/
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega