Ta konec tedna bo v Veliki Britaniji potekalo srečanje predstavnikov G7, skupine sedmih največjih industrijskih držav, z namenom reševanja mnogoterih problemov, s katerimi se srečuje svet. Ena izmed ključnih tematik bo tudi okrevanje po Covid-19 krizi. Kljub obljubam o zelenem okrevanju pa so države G7 od začetka pandemije Covid-19 namenile precej več milijard za fosilna goriva kot za čisto energijo.
Omenjene države so med januarjem 2020 in marcem 2021 namenile 189 milijard dolarjev za politike (policies), ki podpirajo proizvodnjo in porabo fosilnih goriv (nafta, plin, premog). Iste države – Združeno kraljestvo, ZDA, Kanada, Italija, Francija, Nemčija in Japonska – pa so za “čisto” energijo* v tem obdobju namenile 147 milijard dolarjev. Fosilna goriva so torej prejela več kot polovico celotne podpore energetsko intenzivnim sektorjem.
Medtem, ko slišimo vse več pozivov k potrebi po pospešenem zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in zaščiti narave, se torej države še vedno obračajo k fosilnim gorivom. Hkrati pa ukrepi, ki znižujejo okoljske standarde škodujejo pestrosti ekosistemov, ki igrajo ključno vlogo “skladiščenja” CO2. Omenjeni trendi so v resnici odraz tega, kako kapital gleda na naravo in okolje. Pod kapitalistično logiko razvoja se na naravo gleda samo kot na neizkoriščeno možnost za dobiček, ne pa kot na temelj življenja samega!
*Poročilo v “čisto” energijo vključuje “najčistejšo” energijo (sonce, veter, majhne hidroelektrarne, plimovanje in geotermalna toplota) ter pogojno čisto energijo (velike hidroelektrarne ter javni prevoz in električna vozila).
Poročilo: https://tinyurl.com/r3tudwcw
Pri Rdeči pesi smo govorili o kapitalizmu in okolju že v eni izmed naših oddaj: https://tinyurl.com/nd7jkmym
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega