Deložacije avtonomnih prostorov, oderuške cene nepremičnin, tragikomično nedostopne cene stanovanj, središča mest polna turistov. Vse to in še več predstavlja gentrifikacijo mesta, ki je posledica slepega zasledovanja profitnega motiva. Alternativni prostori, nevladne in kulturne organizacije, manjše lokalne trgovine, si zaradi vse višjih cen najemnin ne morejo privoščiti več delovanja v centru mesta. Zamenjajo jih predvsem gostinski lokali, restavracije ter trgovine, ki pa niso namenjeni lokalnemu prebivalstvu, ampak privabljanju turistov in drugih obiskovalcev z “dodano vrednostjo”.
Kot primer teh procesov se pogosto navaja Ljubljano, kjer je nedavno prišlo do vdora v in rušenja Avtonomne tovarne Rog (o čemer smo že pisali: https://tinyurl.com/tft8y79c). A pred gentrifikacijo niso imuna niti druga slovenska mesta. Pod pretvezo prostorske prenove mesta in urbanega razvoja je zdaj ponovno pod pritiskom tudi mariborski Kulturni center Pekarna. Trenutni župan Saša Arsenovič ima, tako kot župana pred njim, svoje načrte, s katerimi bi Pekarno preselili v Melje. Pekarna je razumljena kot javni prostor, ki v tem trenutku ne prinaša profita in je kot tak neuporaben in nesmislen, prav zato, ker je nedobičkonosen. Prav zato se taki, “neprofitabilni” avtonomni prostori, poskušajo vedno znova umakniti, da bi na njihovo mesto lahko postavili projekte, ki bodo prinašali visoke rente.
Hkrati pa prav v teh prostorih nastajajo alternativne ureditve, ki se lahko zoperstavijo gentrifikacijskim procesom. Mariborska Iniciativa mestni zbor predstavlja enega izmed takih mehanizmov, ki lahko pomaga pri izražanju interesov meščank in meščanov, in se tako do neke mere zoperstavi gentrifikaciji in kapitalskim interesom, ki v razvoju mesta vidijo prej rente in profit, kot dobrobit občanov in občank.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega