ZAKAJ JE MARIBORSKI FILOFAKS OKRAŠEN S TRANSPARENTI IN SPOROČILI PODPORE?

Mariborska filozofska fakulteta je te dni okrašena s sporočili podpore odpuščenemu profesorju na oddelku za filozofijo Frideriku Klamferju. Z njim je obračunal dekan Darko Friš, sicer znan po mnogih spornih aferah. 

V času epidemije so odmevali neupravičeni pritiski in grožnje sindikalistoma Mariji Javornik in Simonu Zupanu. Leta 2021 se je Friš s sumljivo razrešitvijo sodelavke zavihtel na čelo državne maturitetne komisije. Njegova nedavna napaka je vezana na zavestno ignoriranje dejstva, da so deli fakultete radioaktivni in s tem ogrožajo zdravje zaposlenih in študentov. V zadnjem času je kar nekaj strokovnih delavk zaradi nezadovoljstva že dalo odpoved. To je zgolj nekaj primerov, ki kažejo sporne plati aktualnega dekana filozofske fakultete, sicer močno povezanega s stranko SDS. 

Kaj pa je zgrešil profesor filozofije, da si je zaslužil prejeti odpoved delovnega razmerja preko zasebne detektivke? 

Uradna razlaga vodstva fakultete in univerze se glasi, da je za odpoved kriv izključno sam. Češ da je vlogo za dolgotrajni postopek habilitacije in prošnjo za opravljanje pedagoškega in raziskovalnega dela oddal tik pred iztekom naziva, torej prepozno. A zadeva še zdaleč ni tako enoznačna kot želi prikazati vodstvo. Obstaja namreč več utemeljenih sumov, da je Friš situacijo izkoristil zato, da bi se znebil svojega kritika. Klampfer je namreč eden redkih profesorjev, ki si je upal javno izpostaviti probleme vodstva fakultete. Na zadnjih dekanskih volitvah, ko je kandidiral zgolj Friš, je Klampfer na primer vztrajal, da bi morale biti glasovnice oblikovane tako, da bi lahko glasovali za ali proti dekanu.

Na Rdeči pesi bomo v kratkem objavili podcast s Friderikom Klampferjem. Spregovorili bomo o podrobnostih celotnega dogajanja kot tudi njihovih nadaljnjih korakih. Kot je že napovedal v medijih, se bo boril tudi po pravni poti. V tem prispevku dajemo prostor njegovim podpornikom in podpornicam. 

Ravnanje, nevredno univerze

Klampferjeva sodelavka in profesorica Katja Košir iz oddelka za psihologijo je dejala, da je odpoved delovnega razmerja ukrep, ki lahko usodno zamaje dobrobit posameznika in njegove družine. “Še toliko bolj srhljivo je, da ga vodstvo fakultete in univerze utemeljuje zgolj s pravno korektnostjo postopka, čeprav je očitno, da bi bilo mogoče ta skrajni razplet preprečiti. Takšno ravnanje – kot da ne gre za ljudi, temveč za surovine ali blago – je nevredno univerze, katere poslanstvo temelji na iskrenosti, radovednosti, ustvarjalnosti, svobodi duha, sodelovanju in izmenjavi spoznanega v znanosti, umetnosti in izobraževanju.”

Profesor na oddelku za psihologijo Bojan Musil pravi, da je do odpovedi kolega prišlo na skrajno neprimeren način. “Ne glede na to, kaj si kdo misli o kom, je profesor Klampfer dolgoletni sodelavec. Najmanj, kaj bi si zaslužil, je osebna obrazložitev situacije. Ne pa da se postopek sproži preko pravnih listin, ki jih posredujejo posredniki.” Rektor in dekan sta se v primeru Klampferja držala pravnega vidika, ki mu lahko oporekamo ali pa ne. Drugi, po Musilovem mnenju pomembnejši, pa je človeški vidik. Dejal je, da je na univerzi bilo že več takšnih primerov, ko profesorji niso pravočasno vložili vloge za habitacijo, pa niso bilo takšni skrajnih sankcij.

Musil v celotni situaciji pogreša transparentno komuniciranje: “Trenutna komunikacija fakultete in univerze dopušča en kup interpretacij. Prva izmed njih je, da je šlo za zlonamerno osebno zgodbo med akterji. Druga inrepretacija je, da je profesor Klampfer naredil napako, ker je pozno oddal in s tem padel pod časovno stisko, kar je vsekakor njegova krivda. Ampak ob tem je še krivda dekana, ki bi lahko na različnih stopnjah preprečil odpoved, pa tega ni naredil. Informacije o situaciji so podane zelo nejasno. Vodstvo je ubralo pot, ki je možna, če je prava, je pa druga stvar.”

V zraku mariborske filozofske fakultete sicer že več let neprestano visi konflikt med sindikatom in dekanom. Z odpovedjo Klamferju se je konflikt zaostril. 

Zgodovina se ponavlja

Marija Javornik, profesorica na oddelku za pedagogiko in prej tarča Friševih šikaniranj: 

“Problematika na filozofski fakulteti, ki izvira iz neustreznega, nedemokratičnega in netransparentnega vodenja zdajšnjega dekana dr. Friša, je prisotna konstantno.” Javornik je opomnila na stalna obračunavanja s posameznimi pedagoškimi zaposlenimi, sindikalnimi predstavniki in nepedagoškimi delavci, ki zaradi katastrofalnega vzdušja v kolektivu odhajajo. 

“Vse to vpliva tudi na kakovostno delovanje fakultete in izvajanje študijskega procesa. Gre za vzorec, ko so na udaru tisti, ki si drznejo izraziti kritično misel oziroma niso pripravljeni slepo slediti dekanu. Senat fakultete, ki je najvišji strokovni organ fakultete, je dojet kot glasovalni stroj, kjer je dviganje rok za priglasitev k besedi moteče, razprave pa prepovedane.” Po besedah profesorice Javornik je skrajno problematično, da rektor dekanu nudi neomajno podporo. “Zakaj je rektor pripravljen pokriti prav vsako ravnanje dekana, tudi za ceno ugleda univerze in normalnega delovanja filozofske fakultete?”

Javornik izpostavlja, da je pravno dejstvo, da je bila vloga za habilitacijo oddana pred potekom naziva, hkrati pa je bilo vloženo soglasje za delo po poteku naziva. To je s statutom omogočena možnost, če je je bila habilitacijska vloga vložena kasneje kot šest mesecev pred potekom naziva. “Dekan je s kršitvijo poslovnika onemogočil senatu izrekanje o kolegovi vlogi za soglasje za delo. Namesto dialoga je zdaj v prvih vrstah rektor, ne dekan, ki arogantno kot uradnik ponavlja fraze o pozni vlogi, na številna opozorila zaposlenih glede načina obravnave dekana pa sploh ne odgovarja,” je komentirala Javornik.  

“Zgodovina se ponavlja, kot se je v obdobju rektorja Tičarja zareklo nekaterim na funkcijah: treba je zaščititi tiste na vrhu hierarhije. Friderik Klampfer uživa visoko podporo in je vsekakor moralni zmagovalec. Ne dvomim, da bo na koncu tudi pravni,” je sklenila profesorica Marija Javornik. 

Ljudje niso ostali ravnodušni

Predsednik Visokošolskega sindikata Univerze v Mariboru Simon Zupan pove, da je sindikat Klampferju že ponudil podporo. Odpoved Klampferju ga je sicer presenetila, saj so na ravni univerze primeri, ko dela oseba že dalj časa brez naziva in dovoljenja, pa ni prejela odpovedi: “Jasno je, da gre za dvojna merila.” Zupan dodaja, da je nezadovoljstvo na fakulteti je veliko. Kot pojasni, sta v roku pol leta odšli kar dve pravnici. Odšla pa je tudi tajnica fakultete, ki je zaposlenim napisala pismo, v katerem je jasno pojasnila, da je vzrok prav dekan. 

Sindikalist Zupan v celotni situaciji vendarle najde svetlo točko: “Ljudje niso ostali ravnodušni, ampak so pokazali, da jim je mar, organizirali so se. Ne vem, morda je to zaradi strahu, da bi se to lahko zgodilo komurkoli izmed nas. Friderika ljudje poznajo kot pravičnega, korektnega in argumentiranega. Verjetno so sprevideli, da če se njemu nekaj takega dogaja, potem mora biti res nekaj strahotno narobe. Lepo je videti takšno podporo.” Prepričan je, da mora biti filozofska fakulteta slaba vest univerze in opozarjati na to, da ne štejejo samo paragrafi, ampak da je treba uporabiti tudi zdrav razum. “Včasih imam občutek, da rektorja sploh ne rabimo, ampak bi ga lahko nadomestil nek odvetnik, ki bi samo odločal, kaj je skladno z akti in kaj ne,” je prepričan Zupan. 

Pisma podpore in okrašena fakulteta

Pismo podpore Klamferju je podpisalo blizu 50 sodelavk in sodelavcev, odzvale pa so se tudi njegove študentke in študentje. 

Študentke so zapisale, da je profesor Klampfer je s svojo zavzetostjo in profesionalnostjo izjemen vzor vsem, ki imajo priložnost sodelovati z njim. “Predstavlja enega najpomembnejših strokovnjakov na področju etike, ki igra ključno vlogo v humanistični misli.” Do študentov je bil vedno strpen, pošten, spodbujal je kritično misel in izmenjavo stališč: “Ker je profesor vselej stal na strani študentov, želimo zdaj tudi mi stati ob njem. Prepričani smo, da bi bila njegova odsotnost neizmerna izguba za študentsko in akademsko skupnost. Zato izražamo trdno podporo njegovemu nadaljnjemu delovanju in upamo, da bo lahko še naprej opravljal svoje poslanstvo na naši fakulteti.”

Sodelavke in sodelavci so zapisale, da je sodelavec Klampfer strokoven, etičen, načelen ter predan študentom in akademski skupnosti tudi na račun lastnega udobja: “To so neprecenljive vrednote, ki jih ne smemo prezreti ali postaviti pod vprašaj zaradi osebnih obračunavanj in poskusov utišanja kritičnih posameznikov naše skupnosti.” 

Rektorja so pozvali, da naj nemudoma ukrepa ter ga spomnili, da so bile številne nezakonitosti v preteklosti dobile pravni epilog dobile s podukom, da je tudi univerza zavezana pravnim standardom in zakonodaji. V tem primeru je bilo evidentno prezrto dejstvo, da je dr. Klampfer prošnjo za soglasje za delo po preteku izvolitve oddal, preden mu je izvolitev potekla, in da bi jo organ odločanja moral obravnavati, pravijo. Zakon o splošnem upravnem postopku namreč pravočasnost veže na datum oddaje vloge in ne na datum odločanja organa. Dodali so še, da je dekan postopek izvedel na način, ki je vključeval namerno javno ponižanje.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega