SOLIDARNO Z ZAHODNIM BREGOM – PRISPEVAJTE ZA NAJNUJNEJŠE STVARI NA ZAHODNEM BREGU

Večina poročanja o situaciji v Palestini je upravičeno usmerjena na genocid v Gazi, vendar so vplivi izraelskega etničnega čiščenja (posredno) občuteni tudi na Zahodnem bregu. Poleg povečanega nasilja izraelskih naseljencev in vojske, preživetje prebivalcev Zahodnega brega otežuje izguba služb doma, v Izraelu in ilegalnih naselbinah na Zahodnem bregu. Vse višje so cene hrane.

Zaradi tega je Palestinka, živeča v Sloveniji, začela spletno zbiranje sredstev. Donacije bodo poslane skavtom iz njenega domačega kraja Bir Zeit, skavti pa jih bodo nato razdelili med družine, ki so najbolj potrebne pomoči.

O zbiranju sredstev si lahko preberete na spodnji povezavi, kjer lahko tudi donirate, sredstva pa bodo nekaj Palestinkam in Palestincem olajšala preživetje naslednjih tednov: https://fundrazr.com/62K1i3

Po izbruhu konflikta sedmega oktobra je izraelska oblast, pod vodstvom ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben Gvira, začela prebivalce ilegalnih naselbin na Zahodnem bregu zalagati z orožjem. Hkrati s tem se je povečalo število napadov naseljencev na Palestince na Zahodnem bregu, izraelska vojska pa je izvedla več operacij po celotnem okupiranem ozemlju. Najbolj je na udaru sever Zahodnega brega, predvsem okrog Nablusa in Jenina, kjer izraelske oborožene sile napadajo begunska taborišča, na jugu pa v okolici Hebrona. Vendar neposredna grožnja kolonialnega nasilja ni edina nevarnost, s katero se soočajo prebivalci tega kosa okupiranega palestinskega ozemlja.

Že pred sedmim oktobrom je bila gospodarska situacija na Zahodnem bregu slaba. Na to je vplivala izraelska okupacija, v zadnjih letih pa tudi naraščajoče cene osnovnih dobrin. Že v drugi četrtini tega leta je bilo brezposelnih okrog 13% prebivalstva. Kljub zelo nizkemu vstopanju žensk v delovno silo te predstavljajo velik delež brezposelnih, prav tako pa so na večjem udaru mladi. Po začetku genocida v Gazi se je tudi situacija na Zahodnem bregu poslabšala. Mednarodna organizacija dela ocenjuje, da je na Zahodnem bregu delo izgubila skoraj četrtina zaposlenih. To je predvsem posledica izgube dovoljenj za delo v Izraelu in ilegalnih izraelskih naselbinah na Zahodnem bregu, ter odpuščanj v zasebnem sektorju zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti.

Omeniti je treba tudi dejstvo, da Izrael pobere davke na izdelke, ki so uvoženi na Palestinska ozemlja in nato (vzame še 3 % provizije) nakaže denar Palestinski narodni upravi (PNU). PNU obsega tako Zahodni breg kot Gazo, zaradi česar Izrael ne želi nakazati dela sredstev, ki bi bili namenjeni javnim službam v Gazi. Zaradi tega PNU zavrača vsa sredstva, ki jim jih Izrael. Ta iz tega plačuje okrog 140 000 zaposlenih v javnem sektorju in pokriva pokojnine okrog 53 000 upokojencem. Tako so bili tudi javni uslužbenci in upokojenci na Zahodnem bregu skoraj dva meseca brez dohodkov. Temu je treba dodati še zvišane cene osnovnih dobrin, predvsem hrane, saj se je njen uvoz močno zmanjšal, ker je Izrael zaprl vse mejne prehode na okupirana ozemlja. Zaradi vsega tega so ZN v začetku novembra ocenili, da 900 000 ljudi na Zahodnem bregu potrebuje humanitarno pomoč.

‼Seveda se moramo zavedati, da donacije in humanitarna pomoč ne bosta rešila problema, a moramo vedeti, da je solidarnost pomembna in jo lahko pokažemo z donacijami, s čimer olajšamo vsaj del trpljenja na Zahodnem bregu. Zato vas pozivamo, da prispevate po vaših zmožnostih: https://fundrazr.com/62K1i3

V Palestini ne gre za humanitarno katastrofo, temveč za zavesten genocid in etničnega čiščenja s strani naseljenjske kolonije – Izraela. Dejstvo je, da bodo ta zločinska ravnanja končana, ko bo Izrael ustavljen, Palestina pa svobodna. Zato ob tem, ko z denarnimi donacijami pomagamo palestinskim ljudem, ne pozabimo, da naši politični voditelji podpirajo izraelski genocid in da se moramo zoperstaviti domačim kompradorskim vladajočim razredom.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega