NEVARNO ZA NAŠO STAROST 3. DEL: Usklajevanje ali indeksacija pokojnin ter sprememba referenčnega obdobja za izračun pokojnine

Nadaljujemo serijo objav o pokojninski reformi Nevarno za našo starost. Pet tednov zapored bomo vsako sredo objavili en del komentarja izhodišč pokojninske reforme, ki ga je za nas spisal Anže Dolinar. Berete tretji del.

Usklajevanje ali indeksacija pokojnin

Vlada ugotavlja, da je namen usklajevanje pokojnin ohranjanje njihove vrednosti, a da hkrati to pomeni tudi obveznost državnega proračuna zaradi česar bi bilo dobro o celotni zadevi ponovno premisliti. Vsakomur je jasno, da je prav pri “indeksaciji” možen največji “prihranek”. Če komu, potem je to vsekakor jasno tej vladi, ki je lani že skušala zamrzniti indeksacijo transferjev posameznikom in gospodinjstvom. Usklajevanje trenutno poteka tako, da se upošteva 60% rasti plač in 40% inflacije. Vlada predlaga, da se delež plač začne zmanjševati, kar pomeni, da bodo uskladitve pokojnin praviloma nižje, saj plače praviloma rastejo hitreje, na medletno inflacijo pa lahko vlada (npr. z znižanjem trošarin) tudi bolj aktivno vpliva.

Delež plač bi znižali na 20% do leta 2033, nato pa bi v letu 2035 socialni partnerji pogledali “objektivna merila vzdržnosti sistema”. Kar bi lahko brali kot prikrito željo po popolnem izbrisu rasti plač iz enačbe za indeksacijo, za katero pa naše vladajoče elite nimajo potrebnega političnega poguma. Ali povedano enostavneje, vlada s tem sporoča sedanjim in prihodnjim upokojencem, da jih ne vidi kot aktiven del populacije, zaradi česar tudi niso upravičeni do družbenega produkta iz naslova rasti plač: upokojenci so torej, tako vlada, goli strošek.

Predlagan ukrep je neposredni napad na že tako nizek materialni standard upokojencev, tako obstoječih kot bodočih. A to je očitno prioriteta te vlade, ki pa je ni bilo zaznati pred volitvami. Takrat je, in prav je da se spomnimo, gibanje Svoboda v svoj programski dokument Vizija 2030 zapisalo: “Najnižja pokojnina mora biti zajamčena v višini vsaj 10 % nad pragom revščine. Preučili bomo možnost uvedbe UTD za upokojence z najnižjimi pokojninami.” Od “vizije” do regresije.

Sprememba referenčnega obdobja za izračun pokojnine

Referenčno obdobje se podaljšuje že vse od 90ih naprej. Vlada predlaga seveda podaljšanje tega obdobja, in sicer iz trenutnih 24 let na 40 let oziroma celotno delovno dobo, z izločitvijo najslabših petih let. Učinka ukrepa ne skrivajo (težko bi ga), samo podrobno je potrebno prebrati dokument, v katerem je jasno zapisano “V splošnem daljše referenčno obdobje pomeni nižjo povprečno osnovo za odmero pokojnine…” To pa seveda pomeni nižje pokojnine, zato je težko razumeti, kako bodo že tako mizerne pokojnine postale “dostojne” s tem, da se jih zniža.

A vlada obljublja, da temu ni tako, saj komplementarno s tem ukrepom ponujajo dvig odstotkov za odmero pokojnine iz 63,5% na 65,5% za polno dobo. Ukrepa sta torej povezana in eden, če poenostavimo, naj bi nevtraliziral drugega. A če je temu res tako, zakaj potem ukrep sploh predlagati? Odgovor je preprost. Zato, ker se bo s tem predvsem varčevalo na upokojencih, in predlagatelji se tega zavedajo. Ob tem se žal zastavlja še eno neprijetno vprašanje. Zakaj vlada že v samih izhodiščih predlaga tako nizek dvig odmernih odstotkov? Posameznik s pokojninsko osnovo 1300 evrov (približno 100 evrov več od najnižje možne pokojninske osnove za leto 2024) bi danes prejel 825,5 evrov pokojnine, po predlogu vlade pa 851,5 evra. Slabih 25 evrov razlike in to šele leta 2035!! Realno pa bodo pokojnine seveda nižje, s tem pa tudi kupna moč upokojencev. Reforma je zastavljena tako, da ljudi sili delati dlje, če želijo dostojno pokojnino. A tudi to je očitno ena od prioritet.

V izhodiščih najdemo tudi odgovor na očitek, da bo s tem v sistemu narejena dodatna škoda, saj so se nekateri upokojevali z odmernim odstotkom 57,25, drugi s 63,5 in spet tretji se bodo s 65,5. Pravijo, da so za vsako od teh skupin veljali bistveno drugačni pogoji za upokojitev. A kateri pogoji so to bili, ne pojasnijo, niti ne izvemo zakaj so bili tako bistveni. Vemo samo, da so nekateri dejansko imeli nižji odmerni odstotek in da so zato tudi upravičeno nezadovoljni s svojimi pokojninami. A vlada dodaja, da bo leta 2035, ko bo uveljavljen odmerni odstotek 65,5% od zadnje upokojitve z odmernim odstotkom 57,5% minilo že 16 let. Žalostna izjava in človek jo težko bere drugače, kot da nas tolažijo, da bodo tisti, ki so se upokojevali z nižjim odstotkom takrat že preminuli.


Več o zgrešeni pokojninski politiki naslednjo sredo.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega