NEENAKA SLOVENIJA

V osrednjih medijih lahko večkrat preberemo naslove “Slovenija je najbolj egalitarna država” ali pa “Ali naj vlada naredi Slovenijo še bolj egalitarno?”. Ponavadi temu sledi klasična omemba Ginijevega koeficienta dohodkovne neenakosti, ki da zgornjim trditvam znanstveno kredibilnost.

Na spodnji grafiki, pa lahko vidite družbeno realnost, ki nam jo v navalu slikanja lažne podobe enakosti, zakrivajo.

Po konservativnih ocenah je povprečno neto premoženje vsakega izmed 1 % najpremožnejših leta 2022 znašalo 2.732.716 €. Ob tem je ogromno premoženja najbogatejših skritega. Podatkih iz leta 2021 kažejo, da imajo Slovenci in slovenska podjetja v davčnih oazah skritih skoraj 5 milijard evrov premoženja. Povprečno premoženje nekoga iz revnejših 50 % prebivalstva pa je leta 2022 znašalo le 13.647 €. Gre za razmerje 1 : 200.

Ekonomske in siceršnje družbene neenakosti se od ponovne vzpostavitve kapitalizma v Sloveniji povečujejo. Na eni strani kuharice, trgovke, dostavljalci, pedagoške delavke, delavci v proizvodnji, na drugi strani lastniki kapitala in njegovi upravljalci.

Samo organiziran nastop omenjenih delovnih ljudi z naprednimi političnimi zahtevami lahko zaustavi trend naraščanja neenakosti in izbojuje odpravo kapitalističnega sistema, ki jih poraja.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega