LJUDSTVO V PANDEMIJI, VOJNI HUJSKAČI V RAJU

Vlada te dni pridno izpolnjuje »zaveze do Nata« brez pravega nasprotovanja opozicije in brez pozornosti medijev. Resolucija o razvoju Slovenske vojske do 2035, ki predvideva ogromno povečanje vojaških izdatkov in angažiranje vojske v tujini, čaka le še na sprejem v parlamentu. Prav tako je v obravnavi predlog proračunov za leti 22–23, po katerem bi bilo za investicije v oborožitev namenjenih skoraj 70 milijonov evrov več kot za investicije v zdravstvu!

Seznama še ni konec. Minister Tonin išče luknje za nakup letala za oskrbo na Natovih operacijah mimo italijanske zakonodaje. Tonin pomaga italijanski vojski ogoljufati njene lastne državljane. Kupnino bi rad nakazal na račun vojaškega ministrstva pri komercialni banki, ne pa v italijanski proračun, kamor ta denar tudi spada.

Parlamentarni odbor za obrambo pa je sprejel pobudo za pridružitev organizaciji OCCAR, preko katere bi za 412 milijonov evrov kupili oklepnike 8×8 boxer. Vojaška birokracija, ki je še pred kratkim zatrjevala, da sta za »nacionalno obrambo« »nujno potrebni« dve bataljonski skupini, je v dogovoru z Natom eno od teh skupin odpovedala. Bodo pa zato za eno zapravili toliko več proračunskega denarja. Po prvi oceni iz 2017 naj bi nabava boxerjev stala 207 milijonov, cena je do 2018 eskalirala na 306 milijonov. Zdaj pa vlada načrtuje, da bodo boxerji stali 412 milijonov evrov.

Slovenija ni vojaško ogrožena, edina nevarnost, da pride do spopadov, je pošiljanje vojske na operacije v tujino. Državljani temu nasprotujejo in tega nočejo plačevati.

Oboroževanje in finančna podpora vojaški industriji sta za politično elito pomembnejša kot zdravstveni sistem in reševanje pandemije. Za investicije v zdravstvu je v treh letih v proračunu predvidenih le 360 milijonov evrov, za vojaške investicije pa 491 milijonov. Skoraj pol milijarde za pobijanje, jemanje življenj, le 360 milijonov za reševanje življenj.

(z dovoljenjem smo priredili objavo Ne gremo se vaše vojske)

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega