Kljub izjemnim podražitvam cen osnovnih surovin in gradbenega materiala, gradbeništvo pri nas v zadnjem času zares cveti.
A za koga se gradi? Oziroma – zakaj se gradi? Gradijo “predvsem tisti, ki so imeli denar na banki in ga morajo zaradi zaračunavanja ležarin investirati drugam, in dobičkarji z bitcoini. Med njimi so večinoma tujci, Rusi in Ukrajinci.” Kljub vsem na novo zgrajenim stanovanjem finančni špekulanti pričakujejo, da se “bodo cene stanovanj v prestolnici, kjer se kvadratni meter novogradenj že tako giblje nad 4000 evri za kvadratni meter, še zvišale.«
Za gradnjo se torej odločajo predvsem domači in tuji kapitalisti – ne zato, ker bi potrebovali še tretjo vikendico, ampak ker na ta način najlažje »oplemenitijo« svoje premoženje. Najbolj donosna so luksuzna stanovanja, ki jih kupijo premožni za svoje bivanje, še pogosteje pa za oddajanje, s čimer si zagotovijo visoko rento (=najemnino).
Na drugi strani smo mladi delovni ljudje, ki nimamo dostopa do nepremičnin, primorani v najem (pre)dragih, (pre)majhnih in (pre)starih stanovanj. Kljub pričakovanjem nekaterih, da bo epidemije doprinesla k nižanju cen najemnin in tako k bolj dostopnim stanovanjem, se je zgodilo povsem obratno. Tako smo trenutno v situaciji, ko so »povprečne cene novih stanovanj od leta 2015 višje za 35 odstotkov, pri rabljenih stanovanjih celo za 36.«
Kako preseči obstoječe stanje? O vzrokih za trenutno stanovanjsko bedo in potencialnih alternativah, smo spregovorili v eni od naših oddaj https://tinyurl.com/k7hu6sh9.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega