Danes z vami delimo zapis Liste demokratičnega študentstva.
Ob nedavnem članku na RTV-ju (https://bit.ly/3GCT7Oy) o tem, če bi lahko pomanjkanje kadrov ublažili študenti, komentirajo:
“Enostranski pogovor s predstavnico posrednika dela, študentskega dela, ene najbolj prekariziranih oblik prodajanja lastnega časa in telesa, je nespoštljiv do vseh, ki morajo za obstanek na študiju delati tudi polne delovnike. Kako je s kvaliteto njihove izobrazbe? Bodo lahko res doštudirali v predvidenem roku ali sploh končali študij? Bodo morali študij opustiti, če ne dobijo študentskega dela?
Študentsko delo je namreč ne-varna in nestabilna oblika zaposlitve, pogosto ne prinaša nikakršne dolgoročne koristi za zaposlene študentke in študente, saj kar v treh četrtinah primerov sploh ne delajo v panogi, povezani s študijem. Zato: študent naj študira, če pa že lahko dela, naj skozi delo vsaj tvori pomenljive vezi s potencialnim bodočim delodajalcem. Če je “delovanje družbe ogroženo”, je ne bo rešilo študentsko delo prek napotnice.”
Nekaj (https://bit.ly/3nJcQ6K) smo o problematiki študentskega dela napisali tudi pri Rdeči pesi:
“Študent delavec je tako za kapital najcenejša oblika delovne sile. To seveda vpliva tudi na redno zaposlene, še posebej tam, kjer je študentskega dela veliko. Kapital namreč študentsko delo uporablja kot pritisk, konkurenco, za nižanje standardov redno zaposlenih. Hkrati pa se od študentskega dela odvaja primerjalno manjši delež prispevkov za solidarno pokojninsko varnost.”
Posneli pa smo tudi oddajo: https://youtu.be/9IP8hpYXnac
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega