Grčija je danes, 28.2., obstala zaradi vsedržavne stavke, ki so jo organizirali trije največji sindikati v državi. Stavka sovpada z drugo obletnico železniške nesreče v Tempi, kjer je življenje izgubilo 57 ljudi. Ta tragični dogodek je postal simbol sistemske korupcije in neučinkovitosti vlade, kar je spodbudilo množične proteste po vsej državi.
Železniška nesreča v Tempi je bila posledica zanemarjanja varnostnih standardov, pomanjkanja investicij in razgradnje javne infrastrukture zaradi desetletij neoliberalnih reform. Gre za tragedijo, ki spominja na požar v stolpnici Grenfell v Londonu leta 2017, kjer je zaradi ukinitev varnostnih ukrepov in podrejanja stanovanjske politike profitnim interesom umrlo 72 ljudi. Tako kot v Tempi je tudi v Grenfellu država najprej poskušala utišati glasove žalujočih družin, dokler se protesti niso razširili na širšo skupnost, ki je zahtevala pravico. Obe nesreči sta dokaz, da so življenja delavskega razreda postranska skrb vladajoče, dokler ljudje ne prisilijo sistema v spremembe.
Stavka je ohromila vse vidike javnega življenja. Letalski promet je ustavljen, saj so kontrolorji letenja prekinili delo, kar je povzročilo odpoved vseh komercialnih letov v in iz Grčije. Javni prevoz, šole, sodišča ter celo trgovine in kavarne so zaprte, saj se delavci in državljani združujejo v solidarnosti proti vladnim politikam, ki so pripeljale do te krize. V Atenah in drugih mestih potekajo množični protesti, ki izražajo globoko nezadovoljstvo nad trenutnim stanjem v državi.
Množične stavke, ki so razpršene po vsej državi, poudarjajo potrebo po temeljiti preobrazbi družbenega in političnega sistema v Grčiji. Tragedija v Tempi je razkrila globoko zakoreninjeno korupcijo in pomanjkanje odgovornosti vladajočih struktur. Današnji protesti niso le spomin na žrtve nesreče, temveč tudi izraz ljudske volje za pravičnejšo družbo. Delavski razred, skupaj z družinami žrtev, zahteva konec neoliberalnih politik, ki so privedle do privatizacije javnih storitev in zmanjšanja varnostnih standardov.
Pomembno je poudariti, da so tovrstni protesti organski izrazi ljudske volje, ki se velikokrat razvijajo neodvisno od formalnih političnih struktur. Nove politične osebnosti, kot je Maria Karystianou, ki je postala simbol boja proti avtoritarnosti, izhajajo iz teh gibanj. Leva politična scena v Grčiji in širše mora prepoznati te boje, ki jim naj bodo opomnik, da se njihove politike oddaljujejo od družbenih potreb ljudi.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega