DOSTAVLJAVCI IN VOZNICE IMAJO DOVOLJ: “ZA ISTO PLAČO MORAMO DELATI VEČ!” 

Platformne delavke in delavci v Sloveniji in po svetu se združujejo, zahtevajo boljše delovne pogoje in višje plače. Januarja so stavkali dostavljavci Wolta v Mariboru, nekaj dni za tem so jim sledili še v Ljubljani. V petek so ljubljanske dostavljavke in dostavljavci ponovno stavkali. Podjetje Wolt namreč prek medijev lažno trdi, da se je s stavkajočimi sestalo. V resnici pa so njihovi pogoji vedno slabši. Še vedno so “zunanji partnerji”, namesto da bi bili redno zaposleni. Posledično nimajo nikakršne socialne varnosti. Zaradi vedno večjega števila dostavljavcev je dela vedno manj, izplačilo je vedno nižje. Dostavljavci opozarjajo, da so prej za 80 evrov delali šest ali sedem ur, zdaj pa za enak znesek delajo deset ur. Wolt niža plačilo dostavljavcev, viša pa ceno dostave strankam in restavracijam ter si tako prisvaja vse večje profite na račun delavstva.

Slovenski primer ni osamljen. Gre za svetovno uveljavljen poslovni model tako imenovane platformne ekonomije, kamor med drugim sodijo tudi dostavljavci paketov, vozniki Uberja itd. Ob prihodu na trg privabi delavstvo z relativno dobrimi pogoji, stranke z relativno ugodnimi cenami in priročnostjo, potem pa slabša pogoje dela in draži storitve za stranke. Delavce, ki bi lahko zmotili status quo, tako ali drugače sankcionira preko aplikacije. Če se kdo upre, pa odgovorni zgolj skomignejo z rameni in krivdo priročno prenesejo na aplikacijo. O dostavljavcih hrane in platformni ekonomiji smo pred dobrim letom posneli podcast.

Podjetja kot so Uber, Wolt, Foodra, Glovo itd. ogromno denarja vlagajo v oglaševanje v različnih medijih in tako dodatno otežujejo, da bi resnica prišla na dan. V izjavah za javnost zavajajo, dajejo vtis odzivnosti in iskrenosti, v resnici pa s tem zgolj ščitijo profite na račun delavstva. S svojim poslovnim modelom spodbujajo tekmovalnost, konkurenčne odnose med delavci, kar še otežuje, da bi se ti organizirali. Kljub težkim pogojem za organiziranje pa kažejo svoj pogum in solidarnost, kar dokazujejo mnogi protesti in stavke platformnih delavk in delavcev, ki so se v zadnjih letih zvrstili po svetu.

IWGB – Independent Workers Union of Great Britain 

V petek so zaradi nevzdržnih pogojev in vedno nižjih plač stavkali tudi vozniki Uberja, Bolta, Free now in Addison Lee v Veliki Britaniji (povezava v komentarju). Odjavili so se ob 16.uri, stavka je trajala do 22.ure zvečer. Zbrali so se tudi na protestu v Londonu, ki ga je organiziral sindikat United Private Hire Drivers. 

Povedali so, da podjetja uničujejo življenja voznikov in njihovih družin. Eden od njih je dejal, da zaradi dela nima časa zase in da zaradi nevzdržnih razmer jemlje antidepresive. Vozniki poročajo, da so ves čas pod stresom, zaslužijo mizerno, komaj preživijo. Časa za počitnice nimajo, na teden delajo od 70 do 80 ur. Pogoji se neprestano slabšajo. Danes tako zaslužijo manj kot so pred leti. Delati morajo vsaj šest dni na teden po dvanajst ur, medtem ko so v preteklosti lahko delali osem ur za isto plačilo, so povedali na petkovem protestu. 

IWGB – Independent Workers Union of Great Britain 

Sporočili so še, da bodo nadaljevali s pritiski na podjetja in dodali, da so njihovi boji že obrodili mnoge sadove. Med drugimi so lansko leto ostro nastopili in uspeli proti podjetju Addison Lee, ki je v avtomobile voznikov namestilo kamere in jih snemalo, celo izven delovnega časa. Prepričani so, da se podjetja najbolj bojijo prav organiziranega delavstva, zato je njihova moč v solidarnosti in združevanju. Svoj boj bodo nadaljevali, zbirajo pa tudi donacije. Te jim bodo pomagale pri gradnji organizacije in vplivale na uspešnost kampanje za boljše pogoje platformnih delavcev.

IWGB – Independent Workers Union of Great Britain 

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega