Čimprej ven iz Nata!

Leto 2025 bo pomembno leto tudi v zunanji politiki: voditelji Nata bodo določili nove »zaveze« glede vojaških izdatkov. Vojno v Ukrajini bodo mogoče zamrznili, mogoče pa še podžgali. V vsakem primeru bo finančni in vojaški angažma evropskih držav naraščal. Mediji o tem pišejo, kot da je izvršeno dejstvo: »zavezništvo« bo odločilo, »mi« se bomo uklonili.

Na to logiko nam ni treba pristati! »Zaveze«, ki jih vlade dajejo v našem imenu in za naš račun, nas ne obvezujejo. Niso jih predložile v potrditev parlamentu, kaj šele državljankam in državljanom. Vladajoče stranke se sklicujejo na referendum o članstvu v Natu izpred 20 let, pred katerim so obljubljale manj stroškov in več miru – medtem pa so v zadnjih letih zatrle vse poskuse neposrednega odločanja o vojaški politiki.

Ne brez razloga: javnomnenjske raziskave kažejo, da zaveze do Nata in nasploh vojaška politika, ki jo vodijo, nima večinske podpore državljank in državljanov. Ti se zavedajo, da je vsak evro, zapravljen za orožje, evro manj za resnične potrebe naših ljudi: evro manj za zdravstveno varstvo, za socialno zaščito, za družbeni razvoj, za varovanje pred resničnimi, zlasti naravnimi grožnjami. Še huje: vsak evro, zapravljen za orožje, je še en evro kredita, ki ga bo treba čez nekaj let poplačati z obrestmi.

Vendar Nato ni samo vse večje finančno breme, ampak tudi vedno večje varnostno tveganje. Slovenija kot taka vojaško ne ogroža nobene države in nobena država vojaško ne ogroža Slovenije kot take. Potencialen vojaški cilj smo prav in zgolj zato, ker je naša država članica Nata. Zahodni voditelji ne skrivajo, da nameravajo privilegiran položaj svojih držav v svetu zagotoviti z vsemi z vojaškimi sredstvi. Vazalska politika slovenskih politikov nas lahko – kot že tolikokrat v zgodovini – pripelje do tega, da bodo njihovo orodje naši vojaki, njihova blagajna naš proračun in da bomo vsi mi njihovi talci.

Slovenski politiki nenehno govorijo, da mir ni samoumeven, samoumevna pa se jim zdi zabloda, da se lahko mir ohranja z vojaškimi pakti – kot da ne bi prav razvrščanje v vojaške pakte pripeljalo do dveh svetovnih vojn in tudi do sedanje vojne v Ukrajini.

Ne domišljamo si, da bi lahko slovenski politiki preprečevali globalne spopade, pričakujemo pa, da bodo storili vse, da nas ne vpletejo vanje. Prvi korak k temu cilju je odpoved vsem »zavezam do Nata«. Drugi korak je razveljavitev ustavnih omejitev neposrednega odločanja o vojaški politiki. To lahko zahtevamo od politikov. Tretji korak je izstop iz Nata – tega bomo morali narediti državljanke in državljani.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega