“Mednarodna agencija za energijo (IAE) je maja letos jasno sporočila, da bo mogoče do leta 2050 doseči zastavljeni cilj in zamejiti rast povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija le, če odslej ne bo nobene naložbe v nove projekte oskrbe s fosilnimi gorivi!
A na terenu so podjetja, kot je francoski naftni gigant Total, ki je pred meseci dosegel dogovor z Ugando in Tanzanijo. Tam bo letos začel na 3,5 milijarde dolarjev ocenjeno gradnjo najdaljšega ogrevanega cevovoda za surovo nafto, po katerem bo nafto iz zahodne Ugande pripeljal do obale Indijskega oceana. Na Aljaski je ConocoPhillips, še en naftni velikan, ki z odobritvijo Bidnove administracije izvaja velik naftni projekt in črpa nafto iz ogromnih naftnih polj na zaledenelih območjih. Ker se led zaradi globalnega segrevanja prehitro topi, mora sneg zamrzovati s posebnimi ogromnimi in energetsko potratnimi napravami, tako imenovanimi cheelerji, da lahko sploh varno črpa nafto – nafto, ki nato nekje drugje zgori in prispeva h globalnemu segrevanju!
Gre za enormno iracionalnost in za nasilje, saj se podpirajo naložbe, ki sistematično uničujejo življenja, človeška in druga. Zelo enostavno je obupati, ko razmišljaš o podnebni krizi. Čustvo, ki ga moramo negovati in spodbujati, je podnebna jeza, bes. Jeza je res edino čustvo, ki je gibalo družbenih gibanj. Le ko so ljudje jezni, se angažirajo celostno. In na podnebni fronti je razlogov za jezo ogromno. “
– Andreas Malm, okoljski aktivist in akademik, avtor knjig How to Blow up a Pipeline: Learning to Fight in a World on Fire; Corona, Climate and Chronic Emergency: War Communism for the Twenty-First Century; Fossil Capital. Zgornji citat je vzet iz intervjuja, objavljenega v zadnji številki Mladine.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega