ZA PRIJATELJE SI JE TREBA ČAS VZET’

Gliha vkup štriha. Ste videli, s kom je danes “poglabljal odnose” okoljski minister Vizjak? Je podjetni Andrej svojega savdskega gosta povprašal, če bi svoj Petrolov delničarski portfelj dopolnil še z delnicami Saudi Aramco? Ali pa mu podal kakšen nasvet, kako urediti privatizacijo priobalnega pasu?

O čem lahko sploh teče beseda s predstavnikom enega najbolj mračnjaških režimov na svetu, ministrom iz vrst ultrakonzervativnih monarhičnih zatiralcev iz Savdske Arabije?

Savdska Arabija ima namreč svoj sloves tudi na področju okoljske politike in ni nič drugačen kot na drugih področjih. Saudi so znani kot glavni podnebni bad-guyi, saj ostro nasprotujejo blaženju podnebnih sprememb. Med drugim so bogato plačevali podnebne zanikovalce, kot je Heartland institute iz ZDA.

Pri pogajanjih o globalnih podnebnih ambicijah vedno, pogosto tudi na vse možne načine, zavirajo pobude za transformacijo energetskih sistemov v smeri obnovljivih virov energije. Skupaj z ZDA in Rusijo so nesveta trojica fosilnega kapitalizma. Zagovarjajo “ogljično krožno gospodarstvo” – nadaljevanje kurjenja fosilnih goriv in črpanje ogljika iz ozražja z (neobstoječnimi) tehnologijami.

To je razumljivo, saj ultrareakcionarni režim temelji na nafti. Saudi Aramco, naftno podjetje v državni lasti, je največji proizvajalec nafte na svetu. V zadnjih 50 letih je Aramco drugi največji posamični vir emisij CO2 na svetu!

Glede upravljanja voda je težko reči, kdo je komu dajal nasvete. Vizjakovo zgodbo z Zakonom o vodah dobro poznamo. Savdska Arabija je v vojni v Jemnu, kjer je bilo ubitih okoli 100 000 civilistov, približno toliko pa jih je umrlo zaradi lakote, bombardirala vodno infrastrukturo in kradla vodo iz popolnoma ubobožanega Jemna.

Nedvomno sta si, kot dva bratska predstavnika fosilnega kapitala, imela marsikaj za povedati. Na koncu pa sta si verjetno družno zapela znano pesem do konca:

Nagnimo vrč s slastjo, kot prej nikol’ še, Saj za prijatelje je dobro le najboljše.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega