Zaradi naraščajočih problemov kapitalističnega sistema in kriz, s katerimi se vedno znova srečuje, veliko ljudi razmišlja (glede na spodnje podatke iz Nemčije, Francije, ZDA in ZK) o spremembah ekonomskega sistema. Vprašljiv odziv na trenutno pandemijo je vzbudil dodaten dvom v status quo.
Želja po spremembi je najmočnejša v Franciji, kjer sedem od desetih meni, da gospodarski sistem v njihovi državi potrebuje velike spremembe, 12% pa trdi, da ekonomski sistem potrebuje popolno reformo. Odstotki so nekaj manjši v ostalih državah. Največ podpore trenutni ureditvi ekonomskega sistema lahko najdemo v ZDA.
Veliko podpore uživajo tudi ukrepi, kjer bi država zagotovila več delovnih mest in usposabljanja za delavce ter ukrepi za gradnjo več javnih stanovanj. Zgovorno je tudi, da je za tiste z višjo stopnjo dohodka manj verjetno, da bodo podprli predlagane politike.
Seveda bi bilo zanimivo videti, kakšno je stanje na globalni ravni. Vprašanje pa je tudi, ali gre v tem primeru večinoma za ideje o reformiranju sistema, ali ljudje razmišljajo o alternativah kapitalističnemu ekonomskemu sistemu (ter kaj te alternative so).
Na koncu je treba povedati, da gre le za javnomnenjske raziskave. Bistveno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti o družbenih spremebah, je, kdo se je pripravljen zanje boriti…
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega