Po več kot letu dni bojev so indijski kmetje zmagali proti vladi skrajno desnega N. Modija, ki je želel indijsko kmetijstvo spraviti v roke multinacionalnega kapitala. Organizirani kmetje so protestirali, postavljali barikade in blokade, ves čas kampirali v okolici Delhija, vse do pred nekaj dnevi, ko je Modi končno popustil in umaknil škodljive zakone!
Modi je želel z umikom kmetijskih subvencij in regulacije cen pridelkov uvesti kapitalistične odnose v indijski kmetijski sektor. Kmetijski sektor še vedno zaposluje približno 60 % indijske delovne sile, ima svoje težave (revščina, zadolženost), a bi novi zakoni velikemu agrarnemu kapitalu omogočili prisvojitev zemlje malih kmetov in uvedbo kapitalističnega načina kmetijstva, ki bi poslabšal položaj kmetov (veliko kmetij bi propadlo, njihovo zemljo bi pokupil kapital) in ki bi bil okoljsko mnogo manj trajnosten kot je trenutno kmetovanje.
Vlada, ki jo vodi ekstremni nacionalist, novodobni fašist Modi, je grobo obračunavala s kmeti. Policija je aretirala na stotine protestnikov in obtožila novinarje, ki so poročali o dogodkih. Oblasti so taborišča kmetov blokirale z žico in betonskimi zidovi.
V jedru boja kmetov so bili sindikati lastnikov kmetij, ki si prizadevajo dvigniti njihove dohodke na trgu pridelkov. Čeprav so torej precej konservativne organizacije, saj se ne zavzemajo za bolj ekološko pridelavo ali zadružno lastništvo v večjem obsegu, pa je njihov boj v tem primeru napreden. Podprli so jih tudi delavski sindikati, razen seveda največji, ki je pod nadzorom Modijeve stranke, in druge delavske organizacije.
Modi želi kapitalu omogočiti še večjo ekspanzijo v Indiji, ki je že danes ena najbolj neenakih držav na svetu, z groznimi življenjskimi razmerami: v ekstremni revščini (pod 1,9 dolarja na dan) živi okoli 100 milijov ljudi.
Zmaga kmetov kaže, da je mogoče premagati tudi sile združene skrajne desnice in kapitala!
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega