Svetovni dan Zemlje na 22. april obeležujemo že več kot pol stoletja. Letošnji dan Zemlje poteka s pobudo, da moramo investirati v naš planet, v okviru le tega pa poskušajo številne organizacije opozarjati na pomen razvoja, inovacij in udejanja idej za preprečevanje okoljskega zloma ter za zagotavljanje trajnostne prihodnosti.
A da bi lahko na dan Zemlje resnično potrdili našo zavezanost k z znanostjo usklajeni skrbi za okolje ter prebivalke in prebivalce planeta ter opozorili na resnične probleme in nujnost ukrepanja, se moramo zoperstaviti uničujočim praksam ponotranjenim v kapitalističnem produkcijskem načinu. Z drugimi besedami, dan Zemlje moramo pričeti praznovati kot dan antikapitalizma. Prav na profitnem motivu temelječa produkcija je tista, ki ustvarja neverjetne neenakosti kakršnim smo priča danes, nas vodi v zlom podnebja in biosfere, za večino pa pomeni pomanjkljiv dostop do zdravstva, stanovanj ter varnega, čistega in zdravega življenjskega okolja.
Že zdavnaj smo prešli točko, ko bi lahko simbolične, polovičarske in kompromisne pobude kapitalistov in njihovih političnih predstavnikov, ki se barvajao na zeleno, dojemali kot legitimne in smislene rešitve na večplastno globalno krizo.
Čas je, da družbeno produkcijo reorganiziramo na način, da bo zasledovala resnične potrebe ljudi ob tem pa delovala znotraj s strani znanosti določenih planetarnih meja. Pred okoljskim zlomom nas lahko reši le jasen eko socialistični program zasidran v delavskih politikah. Zato dan Zemlje raje obeležimo z aktivnostmi za izgradnjo in krepitev delavskega gibanja, ki se bo sposobno zoperstaviti vladajočim razredom.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega