SOLIDARNOST V PRAKSI – OTROCI ČERNOBILA NA KUBI

V Atriju Znanstveno raziskovalnega centra (ZRC) SAZU v Ljubljani je do ponedeljka, 2. oktobra na ogled razstava “Otroci Černobila na Kubi: izgubljeni dokumenti.” Zbrane fotografije prikazujejo življenja sovjetskih otrok, ki jih je prizadela nesreča jedrske elektrarne v Černobilu leta 1986 in so se na Kubi zdravili med letoma 1990 in 2011.

V dobrih dveh desetletjih je na različno dolga zdravljenja odpotovalo več kot 26 tisoč otrok. Pri tem je izrednega pomena, da na Kubi niso bili deležni le medicinske oskrbe (o tamkajšnjem zdravstvenem sistemu smo že pisali – https://bit.ly/3PXZoeG), temveč je šlo za celovit program v katerem so bili otroci vključeni v kulturne, športne, izobraževalne in ostale dejavnosti, prav tako jim je bila na voljo psihološka pomoč.

Šlo je za dolgoročno, institucionalizirano prakso družbene solidarnosti. Kubanska država, njeni delovni ljudje, v prvi vrsti zdravstveni, skrbstveni in izobraževalni delavci ter delavke in navsezadnje celotna družba so v tem podvigu izkazali prvine proletarskega internacionalizma. Ni jih vodil profitni motiv, niti želja po pozornosti osrednjih medijev po svetu (ti so zgodbo popolnoma ignoriali oziroma zamolčali), temveč pomoč soljudem. Kljub vedno tesnejši gospodarski blokadi s strani Združenih držav Amerike (ZDA) in njenih vazalov ter propadu Sovjetske zveze (SZ), socialistične Jugoslavije in držav realnega socializma v mnogih delih sveta, so program nadaljevali in ga pred dobrim desetletjem tudi uspešno zaključili.

Številni od otrok, ki so sodelovali v tem programu, so življenje nadaljevali na Kubi. Mnogi od njih danes prispevajo k obrambi in izgradnji socialističnih politik. O nekaterih izmed njih, ki so vključene v nedavno sprejeti družinski zakonik smo prav tako poročali – https://bit.ly/3EXyb5q.

Omenjeno razstavo spremlja tudi dokumentarni film z naslovom “Sacha, un niño de Chernobyl” (Saša: otrok iz Černobila), ki si ga lahko ogledate na tej povezavi – https://bit.ly/3RFf8Vc.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega