Danes obeležujemo 150 let od začetka Pariške komune. Marca 1871 so pariški delavci in delavke z uporom pregnali oblast in njene oborožene sile iz mesta ter prvič prevzeli politično oblast v svoje roke. V naslednjih dveh mesecih je ljudstvo dokazalo, da si lahko na demokratičen način vlada samo. Nakazali so možnost družbene ureditve brez kapitalistov.
Pariška komuna je prvi zgodovinski primer delavskega prevzema oblasti. Delavci so kapitalistično državo zamenjali z lastnimi organi oblasti ter zasnovali družbo, ki je temeljila na neposredni politični in ekonomski demokraciji. Uveljavili so načeli volilnosti in odgovornosti vseh nosilcev javnih funkcij, ki so jih lahko – kot delegate – kadarkoli odpoklicali. Uvedli so nekaj osnovnih reform, kot je prost dostop do javnega izobraževanja ter delavsko upravljanje v podjetjih, ki so jih spremenili v zadruge. Prepovedali so otroško delo, uveljavili ločitev države in cerkve, prepovedali obresti in zadržali plačevanje dolgov.
Zgodba Pariške komune se je končala tragično. Pariz je bil ravno v letih pred vzpostavitvijo komune “prenovljen” v današnjo slavno podobo; široki bulevarji, ki so zradirali delavska naselja, naj bi preprečili izgradnjo barikad in ostale vojaške dejavnosti oboroženega ljudstva.
Izgnani francoski kapitalisti in njihovi vojaški generali so se izven komune, kljub zelo svežim ranam francosko-pruske vojne, povezali s pruskimi vojaki in pruski topovi so lahko prvič izkoristili pariške bulevarje. Meščanska vlada je v pokolu pobila na tisoče moških, žensk in otrok iz delavskega razreda in tako spet pridobila nadzor nad mestom.
Prizadevanja delavcev in delavk so segala onkraj meja Pariške komune. Borili so se za “univerzalno socialno republiko” odrešeno vseh oblik izkoriščanja in razrednih delitev. Njihov boj je bil boj za svobodno in brezrazredno družbo ter za razvoj kooperativnega načina proizvodnje.
Pariška komuna je pokazala, da so vladajoči razredi pripravljeni svoj položaj braniti z najhujšim nasiljem. Predvsem pa so komunardi praktično pokazali, da je mogoče družbeno življenje organizirati drugače, saj so v kratkem času svojega obstoja vpeljali principe demokracije in samoupravljanja, ki so do danes ostali večinoma nepreseženi, a žal tudi pozabljeni.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega