V zadnjih letih so silno popularni postali podcasti. Poslušanje ne more nadomestiti branja, lahko pa ga dopolni, predvsem pa si ga lahko privoščimo med kakšnim drugim opravilom.
V morju vedno novih podkastov, ki nam lahko postrežejo z zanimivimi analizami sodobnih dogodkov se lahko kaj hitro izgubimo. Zato vam bomo tokrat postregli z nekaj priporočili kritičnih levih (predvsem socialističnih) podkastov, ki jih spremljamo tudi pri Rdeči pesi. Ampak samo za čas, ki ga sicer ne porabite za branje Rdeče pese, seveda.
1. The Dig (https://www.thedigradio.com/): Podkast, ki se posveča analizi delavskih bojev in politični ekonomiji, imperializmu itd.
2. A World to Win (https://tribunemag.co.uk/a-world-to-win): Tedenski podkast slavnega britanskega socialističnega časopisa.
3. Who Makes Cents: A History of Capitalism Podcast (https://whomakescentspodcast.com/): Podkast o zgodovini kapitalizma in njegovih spremembah skozi čas.
4. American Prestige (https://www.americanprestigepod.com): Podkast, ki je bil prvotno posvečen analizam ameriške zunanje politike in se zdaj posveča tudi politični situaciji drugje po svetu in na svetovni ravni.
5. Politics Theory Other (https://apple.co/3KVJSda): Podkast, ki se ukvarja z radikalno politiko, kritično teorijo in kulturo.
6. Aufhebunga Bunga (Bungacastt: https://bungacast.com/): Podkast o globalni politiki.
7. Tech Won’t Save Us (https://techwontsave.us/): Podkast, ki kritično preučuje tehnološko industrijo, njene voditelje in svetovni nazor, ki ga širi ter izpodbija predstavo, da je tehnologija sama naša rešiteljica.
8. Novara Audio (Novara Media: https://novaramedia.com/category/audio/): Pogovori o aktualnih političnih dogodkih, ekonomiji, ekologiji itd.
9. Radicals in conversation (https://plutopress.podbean.com/): Poglobljeni pogovori z vodilnimi aktivisti, avtorji in akademiki, ki razpravljajo o pomembnih tematikah našega časa.
10. The Katie Halper Show: Livestream & Podcast (https://bit.ly/3wd5NYb): Duhoviti pogovori s pisatelji, aktivisti in umetniki o politiki, medijih in umetnosti.
11. Chapo Trap House (https://soundcloud.com/chapo-trap-house): Podkast, ki večinoma ironično komentira politiko v ZDA.
12. David Harvey’s Anti-Capitalist Chronicles (https://bit.ly/3P4mNIO): Marksistične analize kapitalizma in sodobnega političnega dogajanja.
Ustvarjalci podcastov nimajo enotnega gledišča na svet, niti nazorov, a si v veliki večini svet razlagajo skoz razredni boj, kjer je bistven konflikt med delom in kapitalom. Sodbo o tem, kateri podcast je najbolj zanimiv, kateri pokriva najbolj relevantne tematike in kateri najmanjkrat “kiksne”, prepuščamo vam.
Edina slabost našega seznama je, da gre pri skoraj vseh za podcaste iz angloameriškega sveta; tam je družbeni in zgodovinski kontekst drugačen kot pri nas, na ostale dele sveta pa žal včasih gledajo preveč poenostavljeno ali podcenjujoče. Največja omejitev pri tem je seveda jezik, saj mlajša generacija govori predvsem angleško. Bomo pa v naslednjih tednih pripravili še priporočila medijev iz regije! Spremljajte Rdečo peso, nastavite si nas med priljubljene strani.
Zanimivih podkastov je sicer še veliko več kot na temle seznamu – preveč, da bi lahko vse preposlušali. Zato vas pozivamo, da v komentarjih tudi vi ponudite predloge podkastov, ki so vam najljubši.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega