V sredo so člani padovanskega socialnega centra Pedro Centro Sociale Occupato in sindikata Adl Cobas Padova-Bassa Padovana skupaj s prebivalci četrtne skupnosti uspeli ubranit Giorgio in njeno družino pred izselitvijo. V njeno podporo se je zbralo dovolj ljudi, da je najemodajalec popustil pod pritiski in rok plačila zamudnin zamaknil za 3 mesece.
Giorgia se je po letih rednega plačevanja najemnine, sredi epidemije in konstantnega draženja življenjskih stroškov, znašla v finančnih težavah iz katerih se nikakor ni uspela izkopati. Hkrati ji je najemodajalec zaračunaval oderuške zamudnine, ki so situacijo le še poslabšale. Pri tem je treba omeniti, da Giorgia ne živi v privatnem najemu, ampak stanovanje že vrsto let najema od ATER; podjetja, ki v Benečiji upravlja z javnim stanovanjskim fondom. Gre torej za podjetje, ki bi se v prvi vrsti moralo ukvarjati z zagotavljanjem dostopnih in primernih stanovanj, dejansko pa se obnaša kot “firma na trgu” in zasleduje predvsem profit ter s stanovanji špekulira.
Stanovanjska situacija v Padovi povsem odseva to logiko: problem niso le vse višje najemnine, ampak izjemno pomanjkanje stanovanj. Sicer je res, da Padova kot izrazito univerzitetno mesto gosti številne italijanske in tuje študente, ni pa to poglaviten razlog za pomanjkanje. V mestu so številna prazna (javna) stanovanja, ki pa jih ATER raje, kot da bi za njih ustrezno poskrbel in jih oddajal, prodaja na trgu.
Lokalni politični aktivisti se že leta borijo za izboljšavo stanovanjske situacije: ne zgolj z obrambo (pred izselitvami), ampak tudi “napadom” (okupacijo praznih stanovanj in drugih prostorov). Vsekakor je pred njimi še dolg boj, se pa je potrebno zavedati, da bi bila bivanjska situacija v Padovi brez teh prizadevanj še bistveno slabša.
Pri nas so sicer takšne pobude šele v povojih, je pa prav zato toliko bolj pomembno, da jih podpremo! Pri Najemniški SOS delajo na tem, da bi vzpostavili sindikat najemnikov in najemnic, pridruži se jim! Za alternativno stanovanjsko politiko pa sledi Zadrugator in podpri njihovo iniciativo za oblikovanje stanovanjskih zadrug: https://bit.ly/3KSRbCq
V kolikor se ne bomo organizirali, se bodo naši bivanjski pogoji le še slabšali. Stopimo skupaj in si izborimo, da hiša ne bo več blago za trgovanje, ampak pravica. Ali kot pravijo naši italijanski tovariši: “Konec ljudem brez hiš! Konec hišam brez ljudi!”
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega