Tudi Rdeča pesa se je udeležila podnebnega štrajka »Obljube razne, še vedno prazne«, tako v Mariboru kot v Ljubljani. V Ljubljani so protestniki zakorakali tudi do Plečnikovega stadiona, ki je v lasti Joca Pečečnika, ki je nato napovedal, da bo Mlade za podnebno pravičnost tudi ovadil. To je tisti Joc Pečečnik, vulgarni nastopač in izkoriščevalec, ki ni obogatel le iz žuljev delavskih razredov, ampak tudi s prodajanjem škodljivih iger na srečo.
Pečečnik je ob shodu sicer dejal, da podpira podnebne proteste, da pa bo mlade zaradi vdora na tuje zemljišče ovadil ter da bo preučil in uvedel “vse kar je možno,” “Jaz na nobenem zasebnem dvorišču ne sadim dreves in ne želim, da se bodo sadila tudi na našem zasebnem zemljišču,” Od kje torej tak buren odziv?
Kot smo že pisali (https://bit.ly/3OjOjB2), se Pečečnik “rad pohvali, da je on eden redkih, ki je “obogatel pošteno”. V primerjavi z drugimi tranzicijskimi profiterji so se morda škandali nanj lepili v manjši meri, a verjetno zato, ker niti ni imel dobrih prilik. Ko pa se je priložnost pokazala, je prste takoj namočil v marmelado. V začetku pandemije je državi dobavil neprimerne maske, za katere se je hvalil, da jih je “ukradel” iz že dogovorjenega posla. Nato mu je država preplačala še zaščitna očala, ki jih je prodal trinajstkrat več, kot je vseh zdravstvenih delavcev v Sloveniji.”

“Obogatel je s tem, da je ustvarjal družbene probleme, da je legalno goljufal tiste, ki igrajo na srečo, da si je prilaščal bogastvo, ki ga v resnici ustvarijo delovni ljudje tega sveta. Tako kot vsak kapitalist, le da si vsaj nekateri od njih profit prisvajajo tako, da proizvajajo kakšno za družbo koristno stvar, recimo kolesa, zdravila ali opeke.”
“Propadla je – k sreči! – še ena njegova ideja, poskus unovčenja dediščine bežigrajskega štadion, kjer je s svojimi nepremičninskimi špekulacijami želel povoziti okoliške prebivalce. Nepremičnine na najboljših lokacijah so seveda najbolj zanesljive, pa tudi zelo donosne kapitalske naložbe.” Joc je več kot očitno primer kapitalista in poosebitev kapitalističnega sistema, proti kateremu je bil usmerjen tudi podnebni shod!
Od tod tudi Pečečnikov odziv, ki kaže prav na to, da je usmeritev shoda prava. Kot smo zapisali pred kratkim (https://bit.ly/3JgovWr): “Podnebno in širšo okoljsko krizo, tako kot druge svetovne krize, povzroča kapitalistični sistem, ki s svojim nevzdržnim načinom proizvodnje pod taktirko maksimizacije profita pospešuje naraščanje globalne temperature, izgubo biotske raznovrstnosti, ekstremne vremenske pojave, povzroča slabo kvaliteto zraka, ki ga dihamo, izgubo naravnih habitatov, pomanjkanje hrane, krčenje zalog pitne vode in še bi lahko naštevali.”
Zavedati se torej moramo, da je okoljski boj “boj vseh nas, vseh delovnih ljudi po svetu. Pri njemu ne gre zgolj za deljenje letakov in organizacijo protestov, ki vsako leto prosjačijo vladajoče elite k hitrejšemu zelenemu prehodu. Gre za vzpostavitev družbe, v kateri ne bo zasebnega prisvajanja in podrejanja narave iz profitnega motiva, ampak zadovoljevanje potreb vseh nas v skladu z naravnimi omejitvami.”
Pred kratkim smo pisali tudi o Pečečnikovi medijski ofenzivi (kapitala) https://bit.ly/421CerR

+ Ni komentarjev
Dodaj svojega