Letošnje poletje so posledice podnebnih sprememb dobile pospešek: poplave v Nemčiji, požari v Grčiji, vročinski rekordi v Kanadi, neurja in toča pri nas ter v soseščini … Podnebne spremembe so iz abstraktnih števil postale konkretne katastrofe.
V začetku tega tedna pa smo dobili tudi novo večletno poročilo IPCC-ja. Gre za osrednji znanstveni dokument, zbor študij klimatske znanosti, ki je namenjen predvsem odločevalcem. Poročilo je zelo jasno, temperatura na planetu narašča hitreje od pričakovanj, ukrepati pa bi morali zdaj in izjemno ambiciozno.
Vendar poročilo ne pove nič zelo prelomnega, je politično naivno in družbeno slepo, kar velja za večino znanosti, ne le naravoslovno. Kot je zapisal irski član Global Ecosocialist Network, so svarila, ki so zapisana v poročilu že dolgo jasna tako političnim voditeljem kot vsem, ki smo približno seznanjeni s problematiko.
Dodal je naslednjih nekaj točk:
1. Naši politični voditelji so krivi, ker ignorirajo jasne dokaze in zaradi profita postavljajo pod vprašaj preživetje človeštva.
2. Poročilo IPCC in vrh COP26 v novembru bosta prinesla ogromno barvanja v zeleno (greenwashing), ne pa radikalnih ukrepov, ki bi jih potrebovali.
3. Zavajujoče se je osredotočati na dvig morske gladine, ki bo sicer imel uničujoče posledice, a šele kasneje, čez desetletja. Veliko prej, preden bodo obalna mesta pod vodo, se bodo v velikem obsegu pojavljali ekstremni vremenski dogodki (poplave, vročina, požari, suše, …), kivbzeli bodo številna življenja in bodo milijone ljudi prislili v migracijo.
4. VSI načrti za leto 2050 so premalo ambiciozni, da bi preprečili številne katastrofe.
5. Tudi če se vlade res lotijo podnebnih sprememb, se jim bodo na vsakem koraku upirale korporacije in podjetja, ki nadzirajo večino produkcije na tem svetu.
6. Na koncu bo priživetje človeštva odvisno od zmožnosti delovnih ljudi, da bodo globalno prevzeli politično in ekonomsko moč iz rok vladajočih razredov in vzpostavili plansko produkcijo za družbene potrebe, ki vključujejo ščitenje narave, ne pa profita.
Pesine video vsebine o okoljski krizi:
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega