V mesecu marcu smo se naposlušali reklam v katerih so nas pozivali, da kupimo rože in bonboniere za naše mame, babice, oz. vse ženske, s čemer bi se jim naj poklonili za domnevno požrtvovalnost za delo, ki ga opravljajo iz ljubezni. 8. marca smo praznovali dan žena, ki ga je pospremil ljubljanski protest, v katerem smo opozarjali na breme reproduktivnega dela, ki ga po večini še zmeraj opravljamo ženske. Hkrati smo priča vračanju patriarhata ali repatriarhalizaciji družbe, ki se kaže v pogospodinjanju žensk, vračanju reproduktivnega dela v zasebno domeno jedrne družine.
V mesecu marcu smo tudi priča pokolom žensk v Palestini. Palestinke namreč skupaj z otroci predstavljajo kar dve tretjini žrtev genocida, ki ga izvaja izraelski režim apartheida in že desetletja živijo pod okupacijskim režimom, kjer so dnevno podvržene bombardiranju, diskriminaciji, nasilju, pa pomanjkanju osnovnih življenjskih potrebščin. Kakšni sta sedanjost in prihodnost žensk v kapitalističnem sistemu? Kaj so osrednji problemi žensk in zakaj jih liberalni feminizem nikakor ne uspe rešiti? Zakaj se patriarhat še poglablja in zakaj ga najbolj občutimo prav ženske iz delavskega razreda, najbolj tiste, ki delajo v feminiziranih podplačanih poklicih?
O teh vprašanjih smo se v novi epizodi Pesinega soka pogovarjale Jerneja, Urška, študentka biomedicine in novinarka na Radiu Študent in Laura Jelić, osebna asistentka. Vsem trem nam je skupno, da delamo v feminiziranih poklicih.
Vabljeni k poslušanju.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega