Kako bi se počutili, če bi si Izrael okupiral in etnično čistil Slovenijo, potem pa bi si takole brezsramno prilastil še slovensko prekmursko gibanico?
Črno šalo na stran. Danes z vami izsek kolumne Ane Lah o tem, kako Izrael tudi skozi kulinariko izvaja načrt etničnega čiščenja.
“Korak naprej je popolno kulturno prisvajanje, pri čemer si dominantna skupina z zanikanjem prisvoji jedi in kulturo skupine, ki jo zatira. Danes lahko v živo spremljamo, kako je kraja tradicionalnih jedi pomemben del etničnega čiščenja.
Govorim kakopak o etničnem čiščenju Palestink in Palestincev, ki ga vsem na očeh izvajajo Izraelci. Kraja palestinske hrane je del njihovega nacionalnega rasističnega načrta. Preden pa se posvetimo pregledu, kdaj se je to začelo, si poglejmo, kaj najdemo, če v spletni brskalnik vtipkamo geslo izraelska hrana. Humus, baba ganoush, falafel, shakshuka, knafeh, shawarma, labne. Oči močno zbode naslov enega od člankov na izraelski spletni strani. Kaj je zaatar, izraelska začimba, ki jo boste hoteli posuti po čisto vsem? Verjetno mi ni treba posebej razlagati, da so vse te jedi in začimbe obstajale dolgo pred ustanovitvijo države Izrael ter da so del palestinske kulture in kulinarike. Hrana je epicenter izraelske identitete, piše v enem od spletnih člankov. In priznati moram, da se s to trditvijo strinjam. Izraelska kulinarika je del identitete okupatorja.
Začetki kraje palestinske kulinarike segajo v leto 1930, ko so se Judi iz Evrope in Severne Amerike začeli intenzivno preseljevati v Palestino. Evropske in ameriške gospodinje v Palestini so se morale naučiti kuhati z novimi sestavinami. Zato je dr. Erna Meyer, učiteljica kuhanja in nutricistike pri Mednarodni ženski sionistični organizaciji, leta 1933 napisala knjigo z naslovom Kako kuhati v Palestini. Da bi bila razumljiva čim širšemu spektru naseljencev, je bila napisana v angleščini, nemščini in hebrejščini. Namen je bil spodbuditi naseljence, da bi svojo domovino pustili za seboj in si ustvarili novo.“
Nadaljuje branje na Radio Študent
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega