Zadnjih nekaj mesecev je v firenški tovarni avtodelov GKN precej burno. V juliju se je namreč podjetje – oz. natančneje njegov lastnik, britanska investicijska firma Melrose – odločilo, da celotno proizvodnjo premakne na Poljsko. Več kot 400 delavcev je za to izvedelo tik pred zdajci, ko so bili o prekinitvi delovnega razmerja obveščeni kar prek elektronske pošte in Whatsapp -a. Napredno krilo sindikata se je takšnemu početju podjetja zoperstavilo z organizacijo zasedbe tovarne. Sporočilo zasedbe je bilo preprosto – ne boste nam vzeli naših delovnih mest in naših strojev!
Takšno početje investicijske firme Melrose – nakup podjetja in hitra selitev njegove proizvodnje v države z manjšimi stroški dela ter nižjimi delavskimi standardi – ni slučajen ali osamljen primer, ampak gre za splošno prakso, praktično poslovni model. Podobno se je zgodilo tudi delavcem britanske tovarne GKN v Birminghamu. Tamkajšnji sindikat je že pred samo prodajo Melrose-u opozarjal, da novi lastnik verjetno nima dolgoročnih planov, ampak išče zgolj hiter zaslužek. Skrb se je v dobrih štirih letih izkazala za povsem utemeljeno – birminghamsko tovarno GKN naj bi leta 2022 zaprli, delovne stroje in delovna mesta pa prenesli na tuje. Pri tem velja poudariti, da so se delavci birminghamske GKN že prej zavedali, da so GKN-jevemu trenutnemu poudarku na proizvodnji motorjev z notranjem izgorevanjem šteti dnevi. Zato so samoiniciativno oblikovali obsežen plan pravičnega prehoda podjetja na izdelavo električnih motorjev, kar bi do neke mere ozelenilo proizvodnjo in ohranilo delovna mesta. Melrose-u je bilo za to bolj trajnostno rešitev vseeno, saj v prvi vrsti – kot vsako kapitalistično podjetje – zasleduje profit, ne pa dobrobit (lokalnega) delavstva, in se ne briga za vpliv lastne proizvodnje na okolje.
Prav primer organiziranega odziva delavcev italijanskega GKN dokazuje, da se da takšni samovolji kapitala uspešno postaviti po robu. Pri tem je nujno v skupni boj prepričati ne zgolj sodelavce, ampak pridobiti širšo podporo delavstva in lokalne skupnosti, kar je delavcem italijanske GKN definitivno uspelo – na nedavnem shodu podpore se je v Firencah namreč zbralo več kot 25.000 ljudi!
Manifestaciji je čez par dni sledila tudi prva pravna zmaga – firenško delovno sodišče je odločilo, da so bili delavci odpuščeni na neustrezen način, brez potrebne utemeljitve in ob neupoštevanju zakonsko opredeljenih postopkov. Podjetju je naložilo ponovno izvedbo postopka, tokrat z vključenostjo sindikalnih predstavnikov in dejanskimi pogajanji. Bitka za delovna mesta tako še zdaleč ni dobljena, je pa dosedanje delovanje delavcev GKN dober opomnik, da se lahko zgolj organizirano delavstvo zoperstavi kapitalu in na ta način obrani stare ter pribori nove delavske standarde.
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega