Ta teden so nas očarali posnetki z Marsa, ki so nam odprli priložnost za razmislek o našem planetu. Na Zemlji so nedotaknjeni le še nekateri kotički, saj je narava za kapital zastonj vir bogastva in hkrati pogoj za njegovo rast ter širitev.
Ker pa zmanjkuje biosfere, ki si je kapital še ne bi podredil in izčrpal, se ta vse bolj poslužuje novih mehanizmov za povečevanje donosnosti in umeščanje narave ter okolja v svoje proizvodne verige vrednosti.
Eden od teh procesov je vpeljava vse več tržnih mehanizmov na področje okolja in narave (npr. trgovanje z emisijami), kar pomeni razdrobitev kompleksnih sistemov na posamične elemente, da se tem lahko določi tržno vrednost.
Drugi mehanizem, ki ga je potrebno omeniti, pa je umetno manipuliranje z in povečevanje bioloških kapacitet naravnih virov, z namenom njihove lažje izrabe za komercialne namene. Pri tem gre za mehansko in kemično intenzivne procese obdelave, uporabo gnojil in pesticidov, spreminjanje genetskega materiala itd. Primer tega procesa je plantažno pogozdovanje hitrorastočih drevesnih vrst. Stari gozdovi z bogatimi ekosistemi tako v kapitalizmu nimajo vrednosti, navkljub temu, da v luči ekološke krize in širjenja pandemičnih virusov predstavljajo ključni steber odpornosti.
Vse večji pritiski na kompleksne in med seboj prepletene zemeljske sisteme se odražajo v preseganju planetarnih meja – pregrevanju atmosfere, masovnem uničevanju ekosistemov ter izumiranju vrst, rušenju metabolnih ciklov, pustošenju tal itd.
Pri Rdeči pesi ta teden zemlja počiva, da bomo v prihodnjih pridelali še obilico kakovostnih pridelkov. Za danes pa priporočamo ponoven oglod naše okoljske oddaje: https://bit.ly/3dPM35a
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega