NA ŠTUDENTSKE VOLITVE: DOVOLJ JE ŠTUDENTSKE PASIVNOSTI

Študentje Univerze v Ljubljani danes volijo predstavnike v študentsko organizacijo; kar okoli 30 000 jih ima pravico oddati svoj glas. Ga bodo? Študentska organizacija je že dolgo v oblasti ozkih skupin, ki lepo živijo in bogatijo na račun številnih delovnih ur študentskega dela. Na številnih fakultetah danes kandidirajo predstavniki opozicije, ki si želijo napredne in demokratične študentske organizacije.

Trenutno Študentska organizacija Univerze v Ljubljani predstavlja borih 6 odstotkov študentov (glede na lanskoletno volilno udeležbo), navzven pa deluje kot glasnik zabav, promotor podjetništva in marketinških idej. Aktualna družbenopolitična vprašanja kot so stanovanjska politika, študentsko delo ali položaj in vloga same univerze ostajajo postranska tema.

Zakaj so študenti tako pasivni?

Položaj je podoben kot na ravni državne politike. Pasivizacija velikega dela študentstva je posledica tako zunanjih družbeno-ekonomskih vplivov, kot tudi delovanja njihove organizacije oz. študentske politike. In ko študentska politika postane povsem razvrednotena, ko študentom ničesar ne pomeni in ne prinaša, je študentom logično vseeno za volitve in politično delovanje.

Eden od zadnjih oporišč kritične študentarije je Radio Študent, ki pogosto pronicljivo obravnava položaj študentk in študentov, s čimer pa kaže tudi na širše družbene trende. Delimo nekaj objav, ki kažejo, v kakšnem položaju je danes študentstvo:

https://radiostudent.si/…/komercializacija-studentskega…

“Študentom in študentkam /…/ s Študentsko organizacijo Slovenije umanjka relevantno politično zastopstvo, ker organizacija nima podpore študentov in posluha politikov. Če želimo zasesti vlogo »govornikov družbene vesti« in aktivno sooblikovati ter popravljati družbo, se moramo že danes povezovati in sodelovati. Prostori, kot je K16, imajo odličen potencial za kaj takega. Samo v dostopnih, avtonomnih prostorih lahko namreč spontano nastajajo nove iniciative in pobude za društva ter projekti, ki sovpadajo s trenutnimi potrebami in skrbmi študentov in študentk.“

https://radiostudent.si/…/5-minut-za…/brivec-na-kampusu

“Namesto družbeno koristnih projektov v interesu širše študentske javnosti v prostorih kampusa najdemo večinoma tržno naravnane dejavnosti, kot je tudi brivnica, ki se niti po vsebini in niti po ceni storitev ne razlikujejo od tistih, široko dostopnih na trgu. Biznise, ki jih sklepajo predstavniki študentskega kampusa, pa študentke in študenti plačajo kar dvakrat. Najprej z delom preko študentske napotnice, s katerim financirajo delovanje ŠOU v Ljubljani, ki velik del proračunskih sredstev namenja delovanju kampusa in investicijam v njegove prostore.”

https://radiostudent.si/…/pod-katedrom/studelamo-neumnosti

“Kako bi se ŠOS (Študentska organizacija Slovenije) in DOS (Dijaška organizacija Slovenije) dejansko morala izrekati glede študentskega dela? Prvič, glavni cilj bi moral biti, da študenti študirajo in ne delajo – oziroma, da jim ni treba delati, da bi lahko študirali.”

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega