MILIJARDE ZA OROŽJE, DROBTINE ZA STANOVANJA – VOJAŠKO NARAVNAN PRORAČUN, KI KREPI DRUŽBENE NEENAKOSTI

Parlament bo danes odločal o državnih proračunih za leti 2025 in 2026. Absolutni zmagovalci proračunske kombinatorike so tudi tokrat na ministrstvu za obrambo. Njihova sredstva se bodo namreč zgolj v obdobju med 2023 in 2026 povečala za kar 445 milijonov evrov in bodo v letu 2026 dosegla rekordnih 1,342 milijarde evrov. 

Samo izdatki za infrastrukturo in opremljenost Slovenske vojske (tj. nakupi orožja in opreme) se bodo v letu 2025 povečali za kar 87%, leto kasneje pa še za dodatnih 17%. Leta 2026 bodo tako znašali že 446 milijonov evrov. Za primerjavo, v proračunu za leto 2025 je za celotno sekundarno in terciarno zdravstveno varstvo (tj. specialistična in bolnišnična dejavnost, klinike in drugi pooblaščeni zdravstveni zavodi) namenjenih kar 4 krat manj denarja – 95 milijonov evrov!

Skupni delež ministrstva za obrambo v celotnem državnem proračunu bo leta 2026 narasel na slabih 8%. Da postavimo to v kontekst, naj povemo, da bodo proračuni treh ministrstev: za infrastrukturo, za solidarno prihodnost in za naravne vire in prostor v letu 2026 skupaj znašali manj kot proračun ministrstva za obrambo. 

Prioritete oblasti so jasne – izpolnjevanje zavez do zveze NATO, prispevanje k dodatnemu bogatenju orožarskega kapitala in zanemarjanje družbenih potreb. “Levo-sredinska” vladna koalicija se ob tem cinično celo hvali, da bo v prihodnjem letu stanovanjskemu skladu namenila 100 milijonov evrov za izgradnjo neprofitnih javnih stanovanj. Spomnimo, pred volitvami so ti isti politični akterji obljubljali izgradnjo 30 tisoč javnih neprofitnih stanovanj do konca desetletja. Vsakdo lahko izračuna, da zagotovljena sredstva predstavljajo zgolj neznaten doprinos k reševanju vedno bolj akutne stanovanjske krize v Sloveniji.

Prikladno spremljavo državnozborskemu sprejemanju proračunov pa ponuja tudi lestvica 100 najbogatejših Slovenk in Slovencev, ki jo je danes tradicionalno objavila revija Manager. Njihovo skupno premoženje je doseglo 10 milijard evrov in se je zgolj v letu dni povečalo za več kot 1,2 milijarde evrov. Aktualna oblast seveda ni storila nič v smeri zajezitve njihovega vedno večjega bogatenja na račun delovnih ljudi. S svojo “mini davčno reformo”, ki ne naslavlja ključnih vprašanj je zgolj utrdila status quo prelivanja bogastva k tistim na vrhu razredne piramide.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega