DELAVSTVU V TRGOVINI PREKIPEVA, PODPRIMO JIH!

Sindikat Tuš je včeraj v sodelovanju s Sindikatom delavcev trgovine Slovenije (SDTS) in Centrom za družbeno raziskovanje (Cedra) predstavil peticijo, s katero preverjajo (ne)zadovoljstvo med delavkami in delavci v velikih trgovskih podjetjih v Sloveniji. V dveh tednih so samo v Tušu zbrali skoraj 700 podpisov, sindikat pa je skozi akcijo članstvo povečal za 50 odstotkov.

Podpisovanje peticije bodo preko tovariških sindikatov kmalu razširili tudi na druge trgovske verige in aktivnosti po potrebi stopnjevali, že zdaj pa ugotavljajo, da sta nezadovoljstvo s plačilom in pogoji dela ter izčrpanost ogromna. In prav na hrbtih teh delavk in delavcev, ki garajo v kadrovsko podhranjenih prodajalnah, je trgovski kapital lani ustvaril kar 1,3 milijarde evrov čistega dobička, še enkrat več kot leto pred tem! Delavci so zato v peticijo zapisali:

“Delavke in delavci smo vedno bolj nezadovoljni, saj ob galopirajoči inflaciji ne moremo več preživeti s svojimi nizkimi plačami. Zaradi pomanjkanja zaposlenih smo vedno bolj obremenjeni, povečuje se bolniška odsotnost in izčrpanost, kar posledično vodi v invalidnost. Zaposlitev v našem podjetju ni več privlačna niti za mlade, saj v takšnih delovnih pogojih in za takšno plačo nihče več ne želi delati – in razumemo jih. Skrajni čas je za spremembe. Želimo boljši življenjski standard, ne zgolj preživetja iz meseca v mesec.”

SDTS je zaradi nezadovoljstva v panogi oblikoval več zahtev za organizacije kapitala. Od zaposlovalcev zahtevajo dvig osnovne plače, ki ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne plače. Prav tako zahtevajo povračilo polnih potnih stroškov in regres za letni dopust v višini najmanj 1500 evrov, ki bo v celoti izplačan v denarju, ne pa na delodajalčevo kartico ugodnosti.

Sočasno s tiskovno konferenco sindikatov je včeraj odjeknila novica o visoki inflaciji. V primerjavi z lanskim junijem so najbolj zrasle cene energije (plin recimo za 49,4%, elektrika za 29,4%) in hrane, ki se je podražila za 12,8%. Kot opozarja že peticija, vse te podražitve – sploh, ker gre za dobrine, ki se jim ne moremo kar preprosto odpovedati – najbolj zadanejo delavski razred, še posebej najslabše plačane.

Delavsko organiziranje in povezovanje v sindikate, ki se s pionirskim delom kolektiva Cedra in sindikalistk v Lidlu ter Tušu trenutno odvija v maloprodaji, je nujna delavska samoobramba. Brez zahtev po višanju plač, ki morajo inflacijo ne le “ujeti”, ampak prehiteti, bo stroške inflacije nosilo prav delavstvo. A sindikalizem ne sme biti le stvar defenzive. V panogi po besedah generalnega sekretarja SDTS prihaja do “odkritih zahtev po organizaciji stavke”. Sindikati, s solidarnostjo pa tudi vsi mi, morajo tovrstne zahteve podpreti in delavcem pomagati pri samoorganizaciji.

Životarjenje delavk v maloprodaji, na račun katerega si kapital prisvaja rekordne profite, nas namreč uči, da si boljšega življenja in svobode od diktature kapitala ne bomo izprosili, pač pa si ga moramo s kolektivnim bojem vzeti!

Povezava do objave sindikata Tuš https://bit.ly/3OWl874

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega