UMORJEN PALESTINSKI NOVINAR: “NAJ VAS VERIGE NE USTAVIJO!”

Pri nas še vedno najdemo novinarje, ki dvomijo v genocid v Palestini in trobijo o pravici Izraela do obrambe pred “teroristi”. Najdemo na primer voditelje, ki brez sramu navajanje dejstev o povezanosti tujih in izraelskih podjetji z genocidom skličejo kot provokacijo. Pa tudi take, ki so ogorčeni, ker Slovenija prepoveduje uvoz genocidnega orožja v Izrael. Češ da merimo mišice in si delamo sramoto v družbi. 

Za razliko od teh primerkov pa privilegija biti ignorantski do smrtno nevarne resnice nimajo palestinske novinarke in novinarji. Ker jo vsakodnevno živijo. Oziroma jo vsakodnevno umirajo, če smo natančni. Al Jazzera je namreč sporočila, da Izraelci so pred tremi dnevi ubili še štiri njihove sodelavce. S tem so ubili celotno ekipo Al Jazeere, ki je pokrivala območje Gaza City. Targetirali so šotor v bližini bolnišnice Al Shifa, kjer so novinarji delali. 

Med ubtimi je tudi novinar Anas Al-Sharif, eden bolj prepoznavnih novinarjev v Gazi. To so njegove poslednje besede: 

“To je moja poslednja želja, moje poslednje sporočilo. Če berete te besede, me je Izrael uspešno umoril in utišal moj glas. Najprej, mir z vami in Alahovo usmiljenje in blagoslov. Preživel sem bolečino v vseh njenih niansah, večkrat izkusil trpljenje in izgubo, a to me ni ustavilo. Vedno sem govoril resnico kakršna je, brez popačenja – zato, da bi Alah lahko pričal proti tistim, ki so molčali, tistim, ki so sprejeli naše ubijanje, tistim, ki so nam dušili dih, tistim, katerih srca so ostala nedotaknjena kljub razmesarjenim ostakom naših otrok in žensk, tistim, ki niso storili ničesar, da bi ustavili pokol, s katerim se naši ljudje soočajo že več kot leto in pol. Pozivam vas, ne dovolite, da vas verige ustavijo, niti da vas omejujejo. Bodite mostovi do osvoboditve dežele in njenih ljudi, dokler sonce dostojanstva in svobode ne vzide nad našo ukradeno domovino. Zaupam vam, da boste poskrbeli za mojo družino. Zaupam vam svojo ljubljeno hčerko Sam, luč v mojih očeh, ki je nikoli nisem imel priložnosti gledati odraščati. Ne pozabite Gaze. In ne pozabite name v vaših iskrenih molitvah za odpuščanje in sprejemanje.”

Od 7. 10. 2023 naprej je Izrael ubil več kot 270 medijskih delavcev. Po podatkih projekta Costs of War univerze Brown je bilo v Gazi od začetka vojne 7. oktobra 2023 ubitih več novinarjev, kot jih je bilo skupaj v ameriški državljanski vojni, prvi in drugi svetovni vojni, korejski vojni, vietnamski vojni, vojnah na območju nekdanje Jugoslavije ter v vojni v Afganistanu po 11. septembru. Novinarji brez meja poročajo, da je bilo leto 2024 najbolj smrtonosno leto za novinarje, ubitih je bilo več kot 120. Od začetka letošnjega leta so Izraelci v Gazi ubili več kot 50 novinarjev in medijskih delavcev.

O tem, kako absurdna so pojasnila Izraela, nima smisla izgubljati besed. Tudi tokrat so Izraelci trdili, da so novinarji pripadniki Hamasa, češ da so vodili oborožene napade. Spomnimo, da je Izrael oktobra 2023 mednarodnim novinarjev prepovedal vstop v Gazo, zato so tam ostali zgolj palestinski novinarji. Priročno za zakrivanje dejanskega stanja. Spomnimo, napad na novinarje je vojni zločin. 

Ampak nečesa Izraelci in njihovi lakaji ne razumejo. Lahko grozijo in pobijajo. Lahko uničujejo, rušijo, pretepajo in zapirajo. Lahko grozeče obletavajo z droni. Lahko snemajo in razvijajo visokotehnološka smrtonsna orožje. Duha upora jim ne bo uspelo zlomiti ne glede na to, kako krvoločna bodo njihova dejanja. Ker ta ni zasidran v eni osebi, prisoten je v zraku, gori v srcih ljudi po svetu. In z vsakim ubitim upor narašča. 

Ljudje po celem svetu množično protestirajo. Pred tremi dnevi je bilo samo v Grčiji več kot 150 protestov. Med drugim so protestirali tudi na otokih kot sta Santorini in Paros, kjer dopustujejo bogati izraelski turisti. Slovenska vlada je zaradi pritiskov ljudi končno začela sprejeti vsaj neke konkretne ukrepe zoper Izrael. Aktivisti na terenu se med tem pripravljajo, da bodo tokrat množično zapluli proti meji z Gazo in skušali predreti izraelsko blokado. Palestina bo svobodna. Razen, če nameravajo ubiti čisto vse ljudi na tem planetu. 

Zato dragi ignorantski novinarji, ki poročate kot narekuje kapital, zapomnili si bomo vaše besede. Ko boste čez desetletja na Gazo gledali kot tragedijo in obeleževali krute obletnice, bomo vedeli, da ste tudi vi z vašo ignoranco in neoodgovornim poročanjem podpirali genocid. Soborke in soborci, vi pa ne obupajte, kot je dejal Al-Sharif, verige nas ne smejo ustaviti, niti ne ovirati.

+ Ni komentarjev

Dodaj svojega