NAJEMNIŠKA KRIZA SE POGLABLJA

Ljudje stojijo v vrsti za oglede sob, pri čemer lastniki stanovanj oddajajo že bolj ali manj vsako luknjo, pa naj bo ta polna plesni ali pa brez oken. Ob tem lastniki zaostrujejo pogoje za najem, popolnoma običajno je, da ne dovoljujejo recimo hišnih ljubljenčkov ali otrok, nekateri celo prepovedujejo obiske ali uporabo stanovanja med konci tedna.

Mesečna najemnina je letos v povprečju višja kar za sto evrov, garsonjere v Ljubljani se oddajajo tudi po ceni od 500 do 700 evrov. Za posteljo v dvoposteljni sobi je treba odšteti tudi več kot 300 evrov. V primerjavi z lanskim letom so cene sob v povprečju višje vsaj za 20 odstotkov. Najemniki danes zgolj za najem enosobnega stanovanja odštejejo tudi več kot polovico povprečne slovenske plače, skupaj s stroški, ki tako ali tako naraščajo, je ta delež še višji. Tako o najemniški krizi danes pišejo na MMC, celoten prispevek najdete tukaj: https://shorturl.at/tyM04

Stanovanje se danes dojema kot naložba, tržni produkt, ne pa osnovna celica bivanja. Med tistimi, ki do lastnine lahko pridejo in tistimi, ki ne morejo, obstaja konflikt. Lastništvo je tudi eden največjih faktorjev pri povečevanju neenakosti, saj omogoča še več lastništva in akumulacijo kapitala. Dokler bo stanovanje predstavljajo investicijo, je iluzorno pričakovati, da se bo na tem področju karkoli bistveno spremenilo. Rešitve so v podružbljanju stanovanj in gradnji kvalitetnega javnega najemniškega trga. Ne pozabimo, da je bil glavni razlog za stanovanjsko krizo danes Jazbinškov zakon leta 1991, torej privatizacija stanovanj, ki so bila prej družbena. O vzrokih za stanovanjsko krizo in mogočih alternativah smo pred časom na Rdeči pesi posneli oddajo: https://t.ly/1PNIK.

1 Komentar

Dodaj svojega

+ Komentiraj