Objavljamo grob prevod dela govora, ki ga je imel nedavno izvoljeni Kolumbijski predsednik Gustavo Petro pred Generalno skupščino Združenih narodov. Govor se med drugim dotakne tem, kot so podnebna kriza, vojna in imperializem, katere Petro predstavi kot simptome kapitalizma. Govor je v celoti, sicer v angleščini, dostopen na https://bit.ly/3LFribx.
“Vojne služijo kot izgovor za nenaslavljanje podnebne krize. Prav vojne so pokazale kako odvisni ste od tega [kapitalističnega sistema], kar lahko pripeljale do konca človeške vrste.
Ko opazite, da ljudje, ki trpijo zaradi lakote in žeje, v milijonih migrirajo proti Severu, kjer je voda, jih zaprete, pred njimi gradite zidove, nad njih pošljete puške, da jih postrelijo. Zavržete jih kot da niso ljudje, pri čemer obnavljate mentaliteto tistih, ki so [za “nižje rase”] gradili plinske celice in koncentracijska taborišča.
Ali ne vidite, da je rešitev za ta veliki eksodus [z globalnega Juga], da jim Severne države vrnete vodo, ki je napajala njihove reke, in omogočite, da njihova polja spet ozelenijo?
Klimatska kriza hkrati vpliva na pospešeno širitev virusov (https://bit.ly/3BGBA6B), medtem pa vi [namesto, da bi naredili cepiva širše dostopna] cepiva prodajate kot blago na trgu (kar pomeni, da so za države globalnega Juga bistveno težje dostopna; glej https://bit.ly/3UAFs1F). Vi torej predlagate, da nas bo trg rešil pred problemom, ki ga je ustvaril prav sam. Pogubna napaka človeštva je v tem, da dopustimo trgu in njegovi pohlepnosti delovati brez nikakršnega planiranja; s tem podredimo možgane in razum profitni logiki.
Zakaj vojna, če moramo rešiti človeštvo? Kaj nam koristijo NATO in imperiji, če nam grozi konec razumskosti?
Podnebni kolaps, ki bo ubil na stotine milijonov ljudi, ni – dobro me poslušajte – ustvarjen s strani planeta, ampak je posledica delovanja kapitala. Vzrok za podnebno krizo je kapital[izem]. [Profitna] logika zaradi katere naše družbe temeljijo na tem, da potrošimo več in več, ustvarimo več in več in da peščica zasluži več in več, je tista, ki poglablja podnebno krizo.
Zgolj mir lahko reši življenje na tej naši skupni Z/zemlji. Ta mir pa ne more biti popoln, če ne vključuje tudi socialne, ekonomske in podnebne pravičnosti. Trenutno smo v vojni – vojni s planetom. Brez miru s planetom, ne bo miru med državami. Brez socialne pravičnosti, ne more biti socialnega miru.”
+ Ni komentarjev
Dodaj svojega